Odborníci a odbornice nejen na kybernetiku se setkali v Plzni

Konference Věda

Katedra kybernetiky Fakulty aplikovaných věd organizovala tradiční setkání pracovníků kateder a ústavů automatizace, kybernetiky, umělé inteligence a informatiky z České a Slovenské republiky (SKAKUII 2024). Konference se konala od 3. do 5. září v hotelu Vienna House Easy by Wyndham.

Hlavní odborný program konference pokryl aktuální trendy a inovace v oboru, jak v oblasti výuky, tak i výzkumu. Součástí konference byly také exkurze do výrobního závodu DOOSAN Škoda Power, kde účastníci navštívili experimentální zkušebnu parních turbín.

Odborný program byl rozdělen na dvě hlavní části. První část se zaměřila na inovace ve výuce. Peter Fiedler prezentoval výsledky průzkumu mezi studenty prvního ročníku, zatímco Richard Balogh představil nové přístupy k výuce elektroniky na Ústavu automobilové mechatroniky v Bratislavě. Miloš Schlegel se na pomezí výuky a výzkumu zaměřil na systém pro návrh pokročilých regulátorů.

Druhá část programu byla věnována výzkumu. Erik Kajáti přiblížil fungování EP Innovation Centra v Košicích, zatímco noví doktorandi Tomáš Bača a Michal Kubaščík představili směry výzkumu v oblasti získávání energie pro IOT senzory a nových forem rozhraní člověk-stroj s využitím mozkových signálů.

Tomáš Čechura z domácí ZČU Plzeň prezentoval vývoj manipulátorů pro nestandardní situace, zatímco Tomáš Svoboda představil rychlé zpracování obrazu pro plánování robotického pohybu v terénu. Závěr odborného programu patřil Karle Štěpánové, která ukázala vývoj systémů pro ovládání robotů pomocí gest, běžného jazyka a demonstrací.

Odborný program:

  1. Efektívnosť výučby – Richard Balogh, UAM, FEI, STU v Bratislavě
  2. Vybrané výsledky průzkumu mezi studenty prvního ročníku – Peter Fiedler, UAMT, FEKT, VUT Brno
  3. PID H Designer: Návrh regulátorů s omezenou strukturou na základě omezení na H normy přenosů a rozmístění pólů uzavřené smyčky – Miloš Schlegel, KKY, FAV, ZČU v Plzni
  4. Harnessing Industry 5.0 for Secure and Sustainable Energy: Insights from the EP Innovation Centre – Erik Kajáti, KKUI, FEI, TU v Košicích
  5. New forms of Human-Machine Interfaces using bioelectric signals and artificial intelligence methods – Michal Kubaščík, KTK, FRI, UNIZA v Žilině
  6. MonoForce: End-to-end Differentiable Model of Robot-terrain Interactions – Tomáš Svoboda, KKY, FEL, ČVUT v Praze
  7. Energy harvesting systems – Tomáš Bača, KTK, FRI, UNIZA v Žilině
  8. Robotická řešení pro nestandardní aplikace – Tomáš Čechura, KKY, FAV, ZČU v Plzni
  9. Robot imitation learning - gestures, language, demonstrations – Karla Štěpánová, CIIRC, ČVUT v Praze

Galerie


Fakulta aplikovaných věd

katedra kybernetiky FAV ZČU

18. 09. 2024