DESING+ i DESING²: Studentské týmy představily projekty ušité firmám na míru

Spolupráce Studující Univerzita

Prezentace studentských nápadů v angličtině a jejich návrhy praktických řešení zakončily letošní ročník soutěže DESING+ a DESING². Výsledky několikaměsíční designerské a konstruktérské práce studující různých fakult napříč ZČU odprezentovali zadavatelským firmám, vyučujícím i kolegům z Deggensdorfu.

Co mají společného strojař, ekonom, zdravotník a designér? Nejedná se o začátek vtipu, ale o mezifakultní soutěž, která se zaměřuje na hledání řešení technologických problémů projektů zadaných od konkrétních firem z regionu.  Studující a vyučující se ve čtvrtek 24. dubna sešli na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni (FST ZČU), aby zde zakončili 21. ročník studentské soutěže DESING+ a první ročník její pokročilejší varianty DESING²

Firma Engel, která vyrábí vstřikovací lisy, hledala způsob, jak ve svém provozu vylepšit třídič drobného materiálu s původně plastovými díly. Obrátila se proto na studující Západočeské univerzity v Plzni, kteří od září do dubna pracovali na novém mechanismu, který je díky nerezovým komponentům a teleskopickému výsuvu přesnější, jednodušší na ovládání a vyhovuje i provozu v potravinářství nebo zdravotnictví. Projekt vznikl v rámci soutěže DESING², která je od letoška určena pro pokročilejší studenty Fakulty strojní. „Je to pro nás velká motivace. Je možné, že někteří z našeho týmu budou mít zájem se se zástupci firmy setkat a uvidí se, co si navzájem budeme moci nabídnout," řekl Matěj Bařtipán z Fakulty strojní.

Naopak do tradičního projektu DESING+ se už zapojili nejen strojaři, ale i studenti a studentky designu, zdravotnických studií nebo ekonomie. V rámci soutěže pracovali v šesti týmech, do dubnového finále se jich dostala polovina.

Mezi úspěšné projekty patřil nový držák na kryogenní nádoby pro firmu Streicher, který zlepšuje bezpečnost a přehlednost při skladování a uchovávání například živých buněk a tkání za velmi nízkých teplot. „Zadání úkolu bylo poměrně volné a krom správného technického řešení vyžadovalo i kreativitu," popsali Andriana Kuflik z Fakulty ekonomické a Martin Bláha z Fakulty strojní.

Studující, kteří se zabývali projektem pro firmu Otto Bock ČR, představili terapeutickou hrací kostku pro děti ve věku 3–5 let. Kostka je navržená tak, aby dětem pomohla trénovat úchop pomocí protézy, je z přírodního materiálu a umožňuje dětem rozvíjet motorické dovednosti. „Je příjemný pocit, když víme, že tímto projektem můžeme někomu pomoct, konkrétně dětem s myoprotézou," řekl Jan Popelka. „Vycházeli jsme z montessori hraček tak, aby finální produkt nebyl příliš drahý a byl jednoduchý," doplnil Vojtěch Malinský, oba z Fakulty strojní.

Finální prezentace se konala v angličtině. Kromě odborníků z firem se jich zúčastnili také partneři z německé Technische Hochschule Deggendorf. „Naše projekty ještě sice nejsou kompletně dokončené, přesto jsme se ale rozhodli některé z nich dnes odprezentovat. Studující se tentokrát zaměřili na získání, využití a uložení energie pomocí elektřiny nebo tepla v Bavorském lese a na Šumavě. Je dobré se navzájem setkat. Přeshraniční kontakty by se měly více prohlubovat, například tady u vás jsme za dvě hodiny a vy u nás zrovna tak," sdělil Vilém Dostál, vyučující na Technische Hochschule Deggendorf.

Obě soutěže propojují výuku s praxí a rozvíjejí dovednosti, které se v budoucím zaměstnání budou hodit – od týmové spolupráce po technické myšlení. Novinka s názvem DESING² je navíc zaměřená na hlubší porozumění složitějším problémům. „Když jsem na ZČU před mnoha lety nastoupil, chyběla mi zde interdisciplinární spolupráce, a tak se zrodil nápad na vytvoření tohoto workshopu. Za tu dobu se do něj zapojilo více než 35 průmyslových partnerů," vysvětlil zakladatel soutěže Stanislav Hosnedl. Za dvacet let existence se do projektu zapojily už desítky firem a stovky studentů. Spoluzakladatel soutěže Josef Dvořák z FST dodal, že každý rok se do nových projektů mohou přidat i ostatní fakulty univerzity, které by mohly přispět svým úhlem pohledu a odborností k řešení daných projektů.

Na více fotografií z workshopu se můžete podívat zde.

Galerie


Celouniverzitní

Kateřina Dobrovolná, Andrea Čandová

25. 04. 2025