Na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, tedy na Sutnarce, se pravidelně konají mezinárodní workshopy vedené zahraničními lektory – studující grafického designu se v tomto semestru setkávají s typografy Avigail Reiner a Avnerem Haberfeldem z Holon Institute of Technology nebo budou ve společném worskshopu pracovat se studenty Akademie Sztuk Pięknych z Varšavy pod vedením Lecha Majewskeho a Karla Míška. Studující ateliéru Multimédií pracují na site-specific projektu Tree of Life s americkým umělcem Peterem Billem. Nejen o významu těchto setkání jsme hovořili s proděkankou pro vnější a zahraniční vztahy FDU ZČU Andreou Sloupovou.
Jaká témata a přístupy přinášejí zahraniční lektoři studujícím nejčastěji? Jsou obory, ve kterých je mezinárodní spolupráce obzvlášť důležitá?
V designu jsou to obecně aktuální trendy, ovlivněné specifickými podmínkami domovských zemí, v umělecké oblasti je stěžejní samotná hostující osobnost, která dává nahlédnout do vlastního tvůrčího procesu. Všichni lektoři při koncipování workshopů kladou zároveň důraz na kreativní procesy, jsou otevření experimentování.
Mezinárodní spolupráce je nepochybně klíčová pro disciplíny využívající dynamicky se rozvíjející technologie, jako jsou obory audiovize, průmyslový nebo grafický design. Jako zdroj inspirací a nových příležitostí je ovšem nepostradatelná ve všech specializacích, které na fakultě vyučujeme, volnou uměleckou tvorbu nevyjímaje.
Workshopy zahraničních lektorů jsou nedílnou součástí programu fakulty. Jakým způsobem vybíráte hostující umělce a pedagogy? Co rozhoduje o tom, koho pozvete?
Workshopy realizujeme na několika úrovních. V rámci dvou pravidelně se střídajících, různě tematizovaných sympozií (Boundaries, zaměřené na time-based média, a Mezinárodní sympozium Jiřího Trnky pro ilustrátory a animátory), kam zveme hosty z širokého okruhu odborníků podle zaměření konkrétního ročníku. Dále v podobě projektů ve spolupráci s partnerskými institucemi – například zmíněný Holon Institute of Technology – a jako dílčí akce, vzešlé z profesních kontaktů našich vyučujících. Obdobně probíhá výběr lektorů mezinárodní letní školy ArtCamp, které fakulta pořádá pro širokou veřejnost.
Fakulta navazuje řadu mezinárodních partnerství. Podle jakých kritérií se rozhodujete, s jakými institucemi spolupracovat? Můžete zmínit některá nedávná partnerství a co konkrétně z nich vzešlo?
Usilujeme o spolupráci s institucemi, které mají silné mezinárodní renomé v oblasti designu, umění i výzkumných aktivit a zároveň s námi sdílejí podobné hodnoty a etické přístupy. Významnou roli hraje při výběru také geografická a kulturní diverzita. Právě v těchto dnech jsme podpisem smlouvy stvrdili spolupráci s Bauhaus Universität Weimar, kterou rozvíjíme od minulého akademického roku. Aktuálně vznikly dva tříleté projekty, na jejichž podporu jsme zažádali o přidělení grantu Kreditové mobility: projekt spolupráce s National Taiwan University of Arts, naším dlouhodobým partnerem, a s University of Sarajevo – Academy of Fine Arts, která je stejně jako ZČU členem alianční univerzitní skupiny EUPeace.
Máte zpětnou vazbu od studujících, jak tato setkání se zahraničními lektory ovlivňují jejich další tvorbu?
Těší mě, že jim otevírají nové cesty nejen v rámci vlastní tvorby, ale, myšleno doslovně, na základě osobních vazeb často i do zemí, odkud hosté přijíždějí.
Kam byste chtěla vnější a zahraniční vztahy fakulty v budoucnu směřovat? Jsou nějaké výzvy nebo cíle, které byste ráda naplnila v příštích letech?
Budu ráda, když se nám podaří získat kvalitní uchazeče o studium připravovaného anglickojazyčného programu, který chceme postupně rozšiřovat. V blízké budoucnosti zároveň zamýšlíme otevřít první double-degree program, který obohatí nejen samotné studující, ale přinese další příležitosti na mezinárodním poli i naší fakultě.
Mezinárodní sympozium Jiřího Trnky. Foto: Polina Maliuk.
Mezinárodní sympozium Jiřího Trnky. Foto: Polina Maliuk.
Sympozium Bounderies
Vernisáž výstavy Avigail Reiner. ArtCamp 2024. Foto Polina Maliuk
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara |
Monika Bechná |
16. 04. 2025 |