Zámek Nečtiny slouží jako terénní učebna pro geomatiky i stavitele ze ZČU už 30 let

FAV Studující

Studující Fakulty aplikovaných věd ZČU se už tři desetiletí každoročně sjíždějí na zámek Nečtiny na severním Plzeňsku. Historický areál využívají vždy na přelomu června a července studenti a studentky geomatiky a stavebního inženýrství k terénním měřením.

Zámek a jeho okolí nabízí pro výuku studujících Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni (FAV ZČU) ideální podmínky – rozmanitý terén, budovy, klidnou lokalitu a síť geodetických bodů. Praktická cvičení jsou připravena na míru studentům druhých a čtvrtých ročníků a zahrnují širokou škálu technik. Měření v terénu je klíčovou součástí jejich profesní přípravy. „Studenti a studentky si zde otestují různé zeměměřické metody, například mapování polohopisu a výškopisu či přesnou nivelaci. Součástí kurzu je pak třeba i seznámení se s fungováním globálního navigačního satelitního systému,“ přiblížil náplň kurzu Michal Kepka z katedry geomatiky.

Zatímco geomatici už mají v tuto dobu za sebou měření v ruchu univerzitního kampusu, pro studující stavebního inženýrství jde většinou o první kontakt s praxí v klidném přírodním prostředí. To podle jejich zkušeností napomáhá lepší soustředěnosti i spolupráci: „Zázemí i areál byly hezké, kurz se mi líbil. Získal jsem nejen spoustu nových znalostí, ale také jsem se naučil pracovat v týmu, kde má každý jasně přidělenou roli a náplň práce, což se mi bude jistě hodit v reálné praxi. Ačkoli jsme zadané úlohy řešili v životě poprvé a byl kladen důraz na pečlivost a přesnost, vše jsme pod vedením pedagogů úspěšně zvládli,“ zhodnotil kurz student stavitelství Martin Duspiva.

Zámek Nečtiny na severním Plzeňsku funguje jako školicí a ubytovací centrum Západočeské univerzity v Plzni. Zaměstnancům, studujícím, ale i firmám a zájemcům z řad veřejnosti je zde k dispozici 39 pokojů s celkem 134 lůžky. V areálu najdou mimo jiné i konferenční sál, vnitřní tělocvičnu, venkovní víceúčelové hřiště, infrasaunu, zahradní terasu i půjčovnu elektrokol a koloběžek.

Nečtiny navíc leží v jedné z pouhých tří oblastí takzvané tmavé oblohy v Česku, což je cenné i pro výuku kosmické geodézie. „Unikátní polohy Nečtin jsme už v minulosti několikrát využili pro sledování noční oblohy bez nežádoucího světelného znečištění,“ řekl Pavel Hájek z katedry geomatiky. Zámek je tak nejen centrem odborné výuky, ale i oblíbeným výletním cílem. Za stejným zážitkem a zajímavostmi v blízkém okolí, jakou je kupříkladu zřícenina hradu Preitenstein, přijíždějí do Nečtin turisté z celé republiky.

Galerie


Fakulta aplikovaných věd

Jitka Hepová

03. 07. 2025