Povídání s Evou Lustigovou o grafickém románu Arnoštova cesta

16. října, 17:00

Semlerova rezidence, Klatovská třída 110, Plzeň

Beseda Veřejnost

V rámci doprovodného programu Jiří Trnka International Symposium se v prostoru Semlerovy rezidence uskuteční beseda s Evou Lustigovou, spoluzakladatelkou a předsedkyní správní rady Nadačního fondu Arnošta Lustiga.

Vstup: volný
Více informací na https://www.fdu.zcu.cz/cs/Research/SpecialEvents/JiriTrnka.html

Román Markéty Pilátové s ilustracemi Elišky Podzimkové nekonvenčně zobrazuje život světově proslulého českého spisovatele, publicisty, scénáristy a svědka holocaustu, Arnošta Lustiga.

„Arnošt Lustig si ve svém životě, beletrii i filmových scénářích kladl otázku, co bychom měli udělat, abychom změnili svět, kde se zabíjí," uvedla Eva Lustigová. Tato otázka je bohužel aktuální i nyní, a to v různých koutech světa. Jak Lustigovy knihy, tak Arnoštova cesta spisovatelky Markéty Pilátové působivě přibližují, proč tomu tak je.

„Text čtenář přečte jedním dechem,“ říká spoluzakladatelka Nadačního fondu Arnošta Lustiga Eva Lustigová. Kniha vznikala během druhé vlny covidu, kdy si Eva Lustigová se spisovatelkou povídala a poskytla jí řadu textových a fotografických podkladů. Markéta Pilátová zvolila podobnou metodu „live writingu“ jako při tvorbě románu S Baťou v džungli (Torst 2017), kdy vycházela z vyprávění a vzpomínek Dolores Baťové, vnučky Jana Antonína Bati.

Román vznikl jako klíčový projekt Nadačního fondu Arnošta Lustiga. Je vhodný pro „děti od čtrnácti do sta let“, ale může sloužit také jako studijní materiál při výuce. Jeho autorka jej věnovala „těm, kteří se nevzdávají“.

Lenka Thomayer Opatrná

16. 10. 2024, 17:00