Přednáška Velké jazykové modely: Revoluce v chatbotech v rámci Dnů AI

18. října, 15:00

budova FEL Univerzitní 26, Plzeň, místnost EP110

Přednáška Univerzita Veřejnost

Od 16. do 22. října 2023 proběhnou v Plzni Dny AI, do kterých se zapojí i Západočeská univerzita. 18. října od 15:00 se uskuteční přednáška Miloslava Konopíka z katedry informatiky a výpočetní techniky, na kterou jsou zváni zaměstnanci, studující i široká veřejnost.

Vstup: zdarma, po registraci
Určeno pro: studující, zaměstnanci, veřejnost
Více informací na https://czv.zcu.cz/akce/velke-jazykove-modely-revoluce-v-chatbotech/

Pokrok v jazykových modelech pomohl k rozšíření chatbotů (například ChatGPT, Bing Chat, Bard). Ti tak dnes umí vést sofistikovanější a smysluplnější konverzace. Tato přednáška se zabývá klíčovými prvky, které jsou základem moderních chatbotů. Chatboti propojují lidský jazyk a strojově čitelná data tím, že transformují text do číselné reprezentace. Předtrénované modely (GPT) učené na obrovském množství neoznačených textových dat, poskytují pevný základ pro vývoj chatbotů, učí je zpracovávat složité vzory, kontext a podněty, které řídí jejich reakce. Mechanismy pozornosti a architektura Transformer umožňují provázat slova s jejich kontextem a vytvořit Vektorové prostory, které zachycují sémantiku a vztahy v textech. Tyto mechanismy využíváme v chatbotech ke zpracování kontextu zachycující slovní závislosti. Datové sady diskusí umožňují trénovat chatboty k přesnému plnění explicitních pokynů, čímž zvyšují jejich výkonnost při řešení úkolů. Tyto pokroky posouvají chatboty na novou úroveň schopností a porozumění. Chatboti tak mění způsob komunikace s počítačovými systémy.

Přednášku doplní praktické ukázky a diskuse s publikem. Prosíme o registraci. Nabídku dalších akcí, které se v rámci Dnů AI uskuteční nejen v Plzni, najdete na webu dny-ai.cz

Odbor celoživotního vzdělávání

Helena Hasnedlová

18. 10. 2023, 15:00