AimtecHackathon 2024: Programátorské týmy budou pomáhat lidem s handicapem

Soutěž Univerzita Veřejnost

Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni se opět podílí na tradiční akci pro mladé programátory.

„Když kód pomáhá” je už podruhé podtitulem tradiční plzeňské akce, na které se programátorské týmy budou snažit navrhnout aplikace nebo vytvořit řešení na podporu konkrétních osob žijících s handicapem. Na svou práci budou mít přesně 40 hodin. O víkendu 8.–10. 3. se ale kulturní centrum Moving Station stane nejen místem klání programátorů. Sobotní program nabídne přednášky pro nadšence do technologií a v neděli také zajímavý program pro rodiny s dětmi.

Hlavním cílem akce #AimtecHackathon je pomáhat – vymýšlet nástroje, které ulehčí běžný život lidem s handicapem. Že má tato forma pomoci smysl, dokládá i úspěšný projekt z loňského roku, kdy tým hackerů navrhl aplikaci na ovládání speciální klávesnice vytvořené za pomoci 3D tisku. Díky ní může Lenka bojující s následky dětské obrny například poslouchat audioknihy, pouštět si YouTube nebo psát e-maily a SMS.

Letos čeká na týmy výzva v podobě návrhu aplikací pro nevidomého Lukáše, nástroje pro obrázkovou komunikaci pro děti s poruchou autistického spektra nebo práce se speciálním ovladačem na hry procvičující motoriku a krátkodobou paměť.

„Kromě pomoci je důležitým cílem hackathonu poskytnout mladým programátorům možnost vyzkoušet si práci v týmu, dokázat efektivně spolupracovat, rozvrhnout si projekt a zvládnout vývoj i výrobu ve stanoveném čase,” vysvětluje hlavní organizátorka akce, Petra Šteklová z pořádající společnosti Aimtec. Na tento úkol nebudou programátoři sami. Kromě moderních technologií se jim dostane podpory a rad mentorů se specializací na data, umělou inteligenci, grafiku nebo řízení projektů. „Díky našim zkušenostem a díky znalostem mentorů ze Západočeské univerzity v Plzni a z různých technologických firem můžeme podporovat programátory, kteří jsou většinou z řad studentů, aby se naučili něco nového, a navíc pomohli tam, kde je to potřeba,” dodává Petra Šteklová.

I sobotní přednáškový program se zaměří na téma technologií a jejich smysluplného využití. Jak může umělá inteligence pomoci se zvládnutím humanitární krize a jak ji lze využít ve zdravotnictví? Kam až se rozvinula technologie 3D tisku a digitální výroby? Nebo jak za pomoci syntézy řeči vznikl digitální otisk hlasu Karla Gotta? Na to dostanou návštěvníci odpověď v sobotu 9. 3. v rámci série přednášek TechTalks. Do řad obecenstva jsou vítáni všichni – studenti, odborná i laická veřejnost.

Neděle 10. 3. bude patřit dětem a jejich rodičům. Vzdělávací organizace a školy si připravily pro návštěvníky ve věku 6–16 let stanoviště, kde si formou hry vyzkouší programování robotů, propojení Minecraftu a elektroniky, drony, umělou inteligenci nebo 3D tisk.

Máte chuť se zúčastnit? Přihlaste se na  www.aimtechackathon.cz a přijďte nahlédnout pod pokličku novým technologiím. Program pro děti je navíc po registraci zdarma.


AIMTEC, a. s. organizuje akci s partnery, jimiž jsou Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, AWS, Deloitte, SpeechTech, Správa informačních technologií města Plzně, iNFINITE Production, Dratek.cz, RVtech.cz, HERO CLAN, NIVY Watch, Applifting, 3Dees Industries, Středisko volného času RADOVÁNEK, VOŠ a SPŠE Plzeň, Campo Arduino, nvias, G+SOŠ Rokycany, Bav se vědou, ABC, Happenee, Bageterie Boulevard.

Fakulta aplikovaných věd

TZ AIMTEC a.s.

15. 02. 2024