„V českém prostředí chyběl vězeňský podcast, který by nebyl zaměřený na bulvarizaci tématu, ale kde by šlo spíše o jeho podstatu. Snažím se zvát si do podcastu lidi, které ze své praxe považuji za zajímavé a kteří mají zajímavé příběhy a zkušenosti, o nichž veřejnost třeba mnohdy ani neví," uvedl Lukáš Dirga, odborný asistent na katedře sociologie a sociální práce Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni.
Podcast Ostnatý drát natáčí sociolog v univerzitním rádiu Wéčko od začátku letošního roku. Jeho další díl, kde je hostem český zpěvák a herec Tomáš Klus, bude zveřejněn 15. května v 15 hodin. Těšit se můžete na vyprávění o zpěvákových koncertech pro vězněné osoby přímo za mřížemi českých věznic bez nároku na honorář i na to, jakým způsobem jej návštěvy věznic ovlivnily v osobním i profesním životě.
„Hraní po věznicích nám bylo do života vneseno kaplanem věznice v Plzni na Borech Blažejem Pelánem. Ten přišel s nápadem, že bychom tam mohli zahrát koncert. S kapelou jsme tedy zahráli a byl to pro nás všechny tak silný zážitek, že jsme se dohodli, že uděláme celé turné. Tohle turné trvá už sedm let," vysvětlil Tomáš Klus. „Člověk projde vězeňskou branou a padne na něj tíseň a zároveň horda předsudků, v nichž vyrůstáme. Setkání se samotnými vězni mi ukázalo, že já sám jsem byl plný předsudků, které mi tihle lidé často rozbijí. Jsem šťastný, když mám čas tam s nimi chvíli pobýt a popovídat si. Je to dost poučné," dodal Klus.
„Naše věznice by nemusely praskat ve švech, kdybychom více mazlili děti. Mnohým vězňům takový základ života chybí a nemají tak načtené vzorce správného chování. Dělají pak věci, které buďto upozorňují na jejich existenci, nebo dělají věci tak, jak je cítí, a často ani nevědí, že jsou špatně," doplnil umělec.
Krom Tomáše Kluse přijal pozvání k natáčení třeba i David Rath: „Na díl s panem Rathem se mohou posluchači těšit v polovině července. Společně jsme probrali jeho zkušenosti zpoza mříží českých věznic i působení na pozici vězeňského lékaře během výkonu trestu odnětí svobody. Dozvíte se tedy i to, jaké to je, být současně vězněm i vězeňským lékařem," uvedl Dirga.
V odvysílaných dílech, které si zpětně můžete poslechnout například zde, jste se doposud mohli setkat s různými hosty i tématy. V první epizodě s názvem „U afghánského vězeňství je vše tak trochu jinak“ hovoří Lukáš Dirga s Ondřejem Kolářem o práci oddělení prevence stížností ve věznicích, průniku nepovolených látek do zařízení a riziku extremismu v českém prostředí. Diskutují také o výcvikové misi české vězeňské služby v Afghánistánu, které se Kolář v roce 2012 účastnil.
Druhá epizoda přináší rozhovor s Annou Šabatovou, bývalou veřejnou ochránkyní práv, která sdílí své zkušenosti z věznění v komunistických věznicích. Diskutují o podmínkách výkonu trestu, výzvách českého vězeňství a historii úřadu ombudsmana.
Ve třetí epizodě s názvem „Podstatou mé duchovní služby je přítomnost mezi vězni“ hovoří Lukáš Dirga s Blažejem Pelánem o službě kaplana ve věznici, o duchovní práci s vězněnými osobami a o vztazích mezi duchovními a vězni.
Čtvrtá epizoda s názvem „Světy kultury a vězení se mohou vzájemně velmi obohacovat“ představuje rozhovor s Lenkou Tyrpeklovou o propojování světů kultury a vězení, o uměleckém zpracování vězeňského světa a o přípravě divadelního představení s vězněnými osobami ve věznici Bělušice.
Nové díly podcastu Ostnatý drát vycházejí vždy zhruba v polovině měsíce.
Lukáš Dirga v rádiu Wéčko na ZČU
Tomáš Klus a Lukáš Dirga před FDU ZČU, kde sídlí rádio Wéčko
Celouniverzitní |
Kateřina Dobrovolná |
15. 05. 2025 |