Večer plný solidarity: V Univerzitní knihovně se vydražilo umění pro hospic za více než půl milionu

Spolupráce Veřejnost Výstava

Hospicová péče nepřidává dny k životu, ale život ke dnům. Tak zní motto Hospicu svatého Lazara v Plzni. Ten pořádal v Univerzitní knihovně v kampusu ZČU benefiční aukci. Charitativní akce nabídla účastníkům možnost získat díla známých autorů, ale především podpořit péči o nevyléčitelně nemocné.

Vůbec nejdražší vydražené dílo dobročinné aukce pro Hospic svatého Lazara v Plzni, která se konala 28. listopadu, pochází ze série s názvem Gravitační překážky od Evžena Šimery. Jeho nový majitel za něj nabídl 50 000 tisíc korun. V nabídce se pro aukční večer objevila necelá stovka děl – obrazů či fotografií, na své si přišli také obdivovatelé grafiky, maleb nebo šperků.

Zúčastnilo se celkem 34 registrovaných dražitelů a mnoho dalších podporovatelů a přátel hospice. Celkem lidé pro hospic vydražili díla v hodnotě 525 550 tisíc korun. „Nejsou to pro nás jen tolik potřebné finance, jde i o krásnou atmosféru aukce a energii ze strany umělců, kteří byli ochotní věnovat svá díla na dobrou věc. Pro společnost jako takovou jsou ochota a dobrý úmysl velice potřeba“, uvedla ředitelka Hospicu svatého Lazara Jiřina Helíšková.

„Nejvíc se mi tady líbí předměty v tiché aukci. Zajímají mě hodně grafiky," řekla během akce paní Alena, kterou doplnil student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Egon: „Přišel jsem s kamarády z ateliéru Fotografie. Díváme se, co nás nejvíc zaujme a podle toho se rozhodneme, zda bychom zkusili něco vydražit."

Letošní benefiční aukce pro hospic je sedmou v pořadí. „U nás v knihovně ZČU se aukce koná poprvé a byla vyvrcholením výstavy dnes dražených děl, přičemž výstavu tady přímo v prostorách knihovny mohli zájemci vidět od 4. listopadu až do dneška. Potěšilo nás a jsme pyšní na to, že si hospic vybral právě Univerzitní knihovnu,“ sdělila Miloslava Faitová, ředitelka Univerzitní knihovny ZČU. „Moderátor se smyslem pro humor a příjemná atmosféra celou tuto dobročinnou akci plnou laskavosti korunovali," dodala.

Pouze 50 % nákladů na hospicovou péči je hrazeno pojišťovnami. Zbylou polovinu pokrývá hospic z dalších zdrojů, především darů. Výtěžek z aukcí obecně využívá zařízení na zkvalitnění služeb, nákup potřebného vybavení a financování provozu. V tomto případě ale půjde výtěžek tak, jako vloni, na projektovou a technickou dokumentaci nového objektu v Plzni-Liticích, kam se má hospic v budoucnu přemístit z plzeňských Slovan: „Potřebujeme nutně nový dům, je to velice urgentní a velmi nás to pálí. Ve stávajících prostorách je to nekomfortní pro pacienty, jejich rodiny i personál. Navíc tam není žádná zeleň ani park. Pacientům se samozřejmě i přesto jejich poslední dny snažíme zpříjemnit, ale nové prostory jsou prostě velice potřeba,"  sdělil Viktor Glier z Hospicu svatého Lazara.

Hospic svatého Lazara je jediné lůžkové zařízení v Plzeňském kraji, které poskytuje specializovanou paliativní péči pacientům v terminálním stádiu onemocnění. Co se domácí péče týče, je jediný v Plzni. „Průměrná doba pobytu pacientů u nás v lůžkovém hospici je 25 dní, v domácím pak zhruba 16 dní“, podotkl Glier. Hospic nabízí nejen zdravotní péči, ale také psychickou a duchovní podporu jak pacientům, tak jejich blízkým:

„Moc děkujeme za krátkou, ale skvělou péči o naši maminku. Personál má náš obdiv za pozitivní naladění, empatický úsměv a sílu."

„Velice děkujeme za báječnou péči ze strany mobilního hospice. Jsme šťastni, že díky vaší pomoci mohl tatínek umřít v klidu doma, obklopen rodinou. Moc si vaší péče vážíme."

„Díky, že jsem mohla být s maminkou až do konce."

Víc informací o Hospicu svatého Lazara naleznete zde.

Galerie


Celouniverzitní

Kateřina Dobrovolná

02. 12. 2024