Dnes na ZČU startují dvě největší letní školy

Zatímco mezinárodní letní škola umění ArtCamp se koná po čtrnácté a přivítá v 35 kurzech na 350 účastníků z celého světa, Mezinárodní letní jazyková škola vstupuje již do 29. ročníku. MJLŠ očekává na 572 studentů, kteří se během tří týdnů mohou zdokonalovat v sedmi jazycích. 

Mezinárodní letní jazyková škola (MJLŠ) se koná od 9. do 27. července v areálu ZČU v Plzni na Borech. Jazykové kurzy jsou vedeny kvalifikovanými lektory včetně rodilých mluvčích, a to neformální, zábavnou formou. Díky účasti zahraničních lektorů i studentů se v univerzitním kampusu sejde pestrá mezinárodní společnost a vzniká zde jedinečné interkulturní prostředí.

V letošním roce se přihlásilo celkem 572 účastníků, z toho 501 českých a 71 zahraničních. Jazykové kurzy povedou neformální formou kvalifikovaní lektoři včetně rodilých mluvčích. Letos se na Západočeské univerzitě sejde celkem 69 lektorů – 33 ze zahraničí a 36 z České republiky,“ uvedla Daniela Kopřivová, koordinátorka letní školy z Ústavu jazykové přípravy ZČU.

Během tří červencových týdnů budou na Západočeské univerzitě probíhat kurzy angličtiny, francouzštiny, italštiny, němčiny, ruštiny, španělštiny a také češtiny pro cizince, a to jak obecného, tak profesně zaměřeného jazyka, ve všech jazykových úrovních. Tradičně největší zájem je o kurzy anglického jazyka. Následují kurzy češtiny pro cizince a kurzy německého jazyka. Následují kurzy španělského, francouzského, italského a ruského jazyka. Letní škola je určena pro žáky základních a středních škol, vysokoškolské studenty a pro širokou veřejnost. Kurzy jsou v délce jednoho, dvou nebo tří týdnů, přičemž v některých z nich se vyučuje pouze dopoledne nebo odpoledne. Dětské kurzy nabízejí obzvláště bohatý program a jejich předností je celodenní kontakt dítěte s rodilým mluvčím.

Letošní novinkou je rozšíření pobytových kurzů angličtiny pro děti ve věku od 7 do 11 let a od 12 do 15 let na zámku v Nečtinech. Zajímavou příležitostí jsou také týdenní intenzivní kurzy všeobecné i obchodní angličtiny nebo odpolední jazykové kurzy, které dovolují zúčastnit se i časově vytíženým zájemcům. Letní škola nabízí rovněž přípravu na mezinárodně uznávanou jazykovou zkoušku FCE či kvalifikační kurz pro učitele angličtiny jakožto cizího jazyka (TEFL). Na odpoledne a víkendy je přichystán doprovodný program, který zahrnuje sportovní a kulturní akce, výlety, exkurze a party.

Po loňské úspěšné premiéře se můžou účastníci i letos těšit na zahajovací koncert – 12. července od 19 hodin vystoupí na schodech před univerzitní knihovnou v kampusu na Borech studentské kapely Zastodeset a Together. Letošní program navíc obohatí i závěrečný koncert, na němž se 26. července od 19 hodin představí kapely Poitín a Buster Nixon. Jejich vystoupení se odehraje v přírodním amfiteátru u budovy Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, která ve stejném období pořádá 14. ročník mezinárodní letní školy umění ArtCamp, oba koncerty jsou tedy určeny i jejím účastníkům.

Mezinárodní letní škola umění - ArtCamp každoročně láká stovky místních i zahraničních účastníků do kurzů v různých oborech umění a designu pod vedením významných tuzemských i zahraničních umělců. Nabídka zahrnuje kurzy vhodné jak pro začátečníky i pokročilé, tak pro budoucí studenty uměleckých oborů, ale i kurzy pro studenty stávající, pro zralé umělce či zájemce o umění. Nechybí ani přípravné kurzy k přijímacímu řízení ke studiu na vysokých uměleckých školách. Letošní nabídka představuje přes tři desítky kurzů.

 „Čeká nás už čtrnáctý ročník letní školy ArtCamp, který opět umožní účastníkům strávit až tři týdny ve společnosti renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí – hosté letní školy tentokrát přijedou z Itálie, Španělska, Kanady, Mexika, Japonska, Polska a Velké Británie,“ říká děkan pořádající Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, zakladatel a umělecký ředitel letní školy ArtCamp Josef Mištera.

V letošním roce pokračujeme v novinkách, které úspěšně předvedl loňský ročník. V rámci pohybových kurzů si mohou účastníci vedle současného tance vyzkoušet i různé disciplíny stále populárnějšího nového cirkusu. Příznivcům fashion design nabízíme kurz zaměřený na tvorbu módních doplňků a filmoví fanoušci budou moci opět nahlédnout do zákulisí vzniku science-fiction návrhů pro film. Novinkou letošního ročníku jsou kurzy arts management – projekty a podnikavost anebo digitální malba,“ prozrazuje děkan Josef Mištera.

Letos do Plzně přijede na tři sta padesát účastníků z různých koutů České republiky a Slovenska, ale také z Japonska, Číny, Tchajwanu, Německa, Ruska, Ukrajiny, Bulharska či Velké Británie. Nejvíce zaplněné budou přípravné kurzy, jako je ilustrace, design, figurální kresba anebo animovaný film, design módních doplňků, malba anebo design interiéru.

Galerie


Slavnostní zahájení Mezinárodní letní jazykové školy v pondělí 9. července.

Slavnostní zahájení Mezinárodní letní jazykové školy v pondělí 9. července.

Kurz design šperkařských technik na ArtCampu.

ArtCamp - nový cirkus.

Celouniverzitní

Kateřina MODRÁ

09. 07. 2018


Studie zmapovala potřeby a spokojenost Plzeňanů v oblasti sociálních služeb

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Fakulta filozofická

19. 06. 2020

Studenti soutěžili o nejlepší fotografie z Erasmu

Soutěž Studenti Univerzita

International Office

22. 06. 2020

Fakulta filozofická se připojila k Archeologickému létu

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Fakulta filozofická

19. 06. 2020