Studenti ZČU zápolí na Světové zimní univerziádě v Krasnojarsku

Sport Studenti Univerzita

Ve 131členné české výpravě, která se vydala do Ruska na sportovní svátek studentů vysokých škol, jsou čtyři zástupci Západočeské univerzity v Plzni.

Jednou z největších sportovních akcí letošního roku je Světová zimní univerziáda, kterou od 2. do 12. března hostí Rusko. Sportovní svátek studentů vysokých škol se koná v Krasnojarsku - milionovém centru Sibiře a jeho motto zní: Pravá zima – Real Winter. Zástupci Západočeské univerzity v Plzni na hrách samozřejmě nechybí.

Česká výprava, která se do Krasnojarsku vydala, čítá 131 sportovců – z toho čtyři dorazili v barvách ZČU. V týmu hokejistů hrají Václav Krliš (Fakulta právnická) a Jonáš Štekr (Fakulta ekonomická), ve výběru lyžařských orientačních běžců závodí Veronika Kubínová (Fakulta pedagogická) a v roli trenéra a servismana působí v lyžařském orientačním běhu člen katedry tělesné výchovy a sportu Fakulty strojní Ondřej Vodrážka.

„Hokejisté mají zatím na kontě výhry nad USA 4:1, nad Maďarskem 7:0 a nad Japonskem 3:1. Bohužel nepovedl se jim souboj s bratry Slováky, kterým podlehli 2:5. Na závěr skupiny je čeká ještě silné domácí Rusko. Veronika Kubínová má za sebou již tři závody. Ve sprintu a následném stíhacím závodě vybojovala shodně 23. místo, v závodě smíšených štafet (žena-muž) doběhla se svým kolegou Vojtěchem Bartošem z Liberce na 16. místě,“ popisuje počínání sportovců Ondřej Vodrážka.

Rusko se podle Ondřeje Vodrážky ujalo pořadatelských povinností velkoryse: „Všechna sportoviště jsou na nejvyšší úrovni, většina z nich zcela nově vybudována v posledních letech, univerzitní vesnice se nachází v kampusu zdejší Sibiřské univerzity. Zahájení se zúčastnil i prezident Putin, který také předával některé medaile.“

Světová zimní univerziáda 2019, to znamená 3000 sportovců a více než 5000 dobrovolníků a další tisíce vojáků a policistů, kteří dohlížejí na bezpečnost. A bezpečnost je na prvním místě. „Na všechna sportoviště se prochází bezpečnostními rámy. Autobusy, které převáží sportovce z vesnice na sportoviště, jsou vždy na odjezdu zapečetěny a při příjezdu řádně zkontrolovány. Bez akreditační karty vás nepustí na ubytování, do jídelny, do šaten, zkrátka nikam. Dobrovolníci stojí doslova na každém rohu, buď vám radí a ukazují, kudy máte jít, nebo vás vítají nebo kontrolují. Ale všichni se vřele usmívají a přejí hodně štěstí,“ dodává Ondřej Vodrážka.

Česká republika získala na hrách zatím jednu zlatou medaili, což je zásluha běžkyně na lyžích Petry Hynčicové, a stříbro díky alpskému lyžaři Tomášovi Klinskému. Závodníci Ruska mají na kontě už 71 cenných kovů, zbytek světa jen 58.

Galerie


Václav Krliš a Jonáš Štekr.

Ondřej Vodrážka a Veronika Kubínová.

Celouniverzitní

Pavel KORELUS

08. 03. 2019


Technické fakulty Západočeské univerzity zvou na Večer otevřených dveří

Studium Tisková zpráva Univerzita

Celouniverzitní

19. 02. 2020

Vrcholoví sportovci ZČU mohou využít stipendium

Sport Studium

Fakulta pedagogická

12. 02. 2020

Fakulta zdravotnických studií se připojila ke spolupráci na celosvětové kampani Nursing Now

Spolupráce Veřejnost Výstava

Fakulta zdravotnických studií

20. 02. 2020