Mezinárodní přehlídka prací učitelů technických předmětů měla rekordní účast

Soutěž Tisková zpráva Univerzita

Třináctý ročník Olympiády techniky Plzeň uspořádala v úterý 21. května v Moving Station katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Akce, která umožňuje výměnu zkušeností mezi studenty učitelských oborů zaměřených na techniku, se letos zúčastnilo rekordních 61 studentů z patnácti univerzit ze šesti států. Z domácích studentů byla nejúspěšnější Světlana Stolaříková, která získala první místo s didakticky zaměřenou prací věnující se rozvoji prostorové orientace u dětí v mateřských školách. 

První místo v rámci prací technicko-didaktických získaly Magdalena Czepiel a Maria Kurecka z Polska za projekt Od vlny až po šaty - středověká móda. Jako druhý se umístil Kuzmin Artyom Yurevich z Ruska za umělecké zpracování dřeva při výcviku studentů v předmětu Technologie. O třetí místo se dělí studenti Západočeské univerzity Kristýna Sýkorová s unikátním botanickým dominem a Aleš Lindovský, který soutěžil s konstrukcí historického nožního svěráku, zvaného dědek.

V sekci technicko-didaktických prací studenti představili řadu zajímavých výukových pomůcek. Odbornou porotu zaujal koncept didaktického prkénka pro demonstraci časových údajů Kristýny Vonáskové nebo domeček pro měření úhrnu srážek a prostupů tepla pomocí termokamery studentky Veroniky Gabrielové. Studenti z Masarykovy univerzity v Brně představili model řízení dopravy na železnici, jejich kolegové z univerzity v polském Rzeszówe přivezli model koloběhu vody v přírodě.

„V sekci prací multimediálně a didakticky zaměřených jsme mohli vidět našeho studenta Pavla Hubeného s cyklem videí z oblasti kovářského řemesla, studentku z Ruska Varvaru Studentovu s projektovou výukou technických předmětů či řecké duo ve složení Maria Mitroulia a Athina Nikou s aktivitami v rámci Internetu věcí,“ popisuje člen organizačního týmu z Fakulty pedagogické ZČU Jan Krotký. Absolutním vítězem v sekci multimediálních a didaktických prací se stal Jan Fiala z Univerzity Karlovy s projektem pro rozvoj algoritmického myšlení. První místo v didaktické podsekci obsadila studentka ZČU Světlana Stolaříková za práci věnující se rozvoji prostorové orientace u dětí v mateřských školách. O druhé místo se dělila studentka ZČU Hana Kučerová s prací Výsledky ve výzkumu sledování funkční kreativity u žáků se studentkou z Ruska Nurievou Ramilevnou, která se zabývala online platformami nejen pro výuku jazyků. Třetí místo získali Christos Zotos z Řecka za program pro seberegulaci při přípravě učitelů a Anton Shamyshev z Ruska za software pro správu konferencí. Speciální cenu za projekt směřující k rozvoji digitální gramotnosti získali studenti ZČU Eliška Benešová a Miroslav Zíka za web s projekty pro kreativní fotografování.

Olympiádu techniky zakončili ve středu 22. května inspirativními přednáškami Ján Bajtoš a Zlatice Huľová a následně workshop v plzeňské Techmanii.

Olympiáda techniky se konala pod záštitou primátora města Plzně Martina Baxy, rektora Západočeské univerzity v Plzni Miroslava Holečka a děkana Fakulty pedagogické ZČU Miroslava Randy. Podrobné informace o letošním ročníku a sborník abstraktů najdou zájemci na adrese www.olympiadatechniky.cz.


                                                         

Galerie


Studentka FPE ZČU Kristýna Vonásková představila pomůcku nazvanou didaktické prkénko.

Studentky z Polska předvedly tradiční techniku filcování a odvážejí si první místo.

Nožní svěrák Aleše Lindovského získal 3. místo.

Studentka FPE ZČU Kateřina Sýkorová (vpravo) získala s botanickým dominem 3. místo.

Studentka FPE ZČU Veronika Gabrielová se svým modelem domu pro měření termokamerou.

Fakulta pedagogická

Šárka Stará

22. 05. 2019


Seznamte se se špičkovými sportovci z řad studentů ZČU

Sport Studenti Univerzita

Celouniverzitní

23. 06. 2020

Výstava o plzeňské aviatice ukazuje kampus ZČU ještě jako letiště

Spolupráce Univerzita Výstava

Celouniverzitní

01. 07. 2020

Kybernetici pomáhají plzeňským dopravním podnikům testovat software na syntézu hlasu

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Fakulta aplikovaných věd

16. 06. 2020