Student Sutnarky bodoval se svým filmem na Animafestu v Záhřebu

Tisková zpráva Univerzita Úspěchy

Student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Matouš Valchář získal s filmem, který vytvořil jako svou bakalářskou práci v rámci studia ateliéru Animovaná a interaktivní tvorba, zlatou medaili na 29. ročníku prestižního mezinárodního festivalu animovaného filmu Animafest, který se konal od 3. do 8. června v chorvatském Záhřebu.

Ve studentské kategorii, která je jednou z pěti hlavních kategorií soutěže, zvítězil Matouš Valchář s krátkometrážním loutkovým filmem O tom co potom (anglicky After). Získal tak Cenu Dušana Vukotiće za nejlepší studentský film a s ní i finanční odměnu 1000 eur.

Příběh zasadil mladý tvůrce do eskymáckého prostředí a v necelých šesti minutách vykreslil, co nastane po smrti. „Eskymáci se nedostanou na žádné špatné místo. Nemají představu pekla, jen dvou odlišných nebí. Vize posmrtného života je postavena v podstatě na jídle, je tedy jednoduše vyjádřitelná,“ popsal Matouš Valchář snímek, který vytvořil jako svou bakalářskou práci. Se svým originálním dílem už zaujal minulý rok na mezinárodním festivalu animovaného filmu ve francouzském Annecy, kde v soutěži krátkých studentských filmů reprezentoval jako jediný Českou republiku. Teď si student magisterského navazujícího stupně ateliéru Intermédií připsal další vynikající ocenění. „Festival v Záhřebu má dlouhou historii a patří mezi nejvýznamnější světové akce. Matoušův snímek je nejenom výborně formálně zpracovaný, ale má i skvělý a aktuální obsah,“ zhodnotil snímek vedoucí ateliéru Animovaná a interaktivní tvorba Jiří Barta.

„Je pro mě zvláštní pocit teď sklízet plody z již dávno překonané relikvie, kterou jsem dělal už před třemi roky,“ komentuje svůj úspěch oceněný student, který na filmu pracoval v akademickém roce 2015/2016 a postprodukci dokončil v roce 2018. „Od té doby jsem se na míle posunul. Doufám tedy, že získá-li tento úspěch nějakou pozornost, nasměruje potenciální diváky spíše k současnému projektu, na kterém participuji, což je internetová platforma TELEVIZE ESTRÁDA,“ říká Matouš Valchář.

Mezinárodní festival animovaného filmu Animafest Záhřeb byl založen v roce 1972 a je tak druhým nejstarším filmovým festivalem na světě, který se zcela věnuje animaci. Jeho 29. ročník se v hlavním městě Chorvatska konal od 3. do 8. června. Po více než 400 promítaných filmech a mnoha vedlejších akcích v šesti festivalových dnech festival završilo slavnostní předávání cen v kině Tuškanac. Nejlepší filmy byly vyhlášeny v pěti kategoriích: Krátké filmy, Celovečerní filmy, Studentské filmy, Filmy pro děti a Chorvatské filmy.

O tom co potom.

Cena pro nejlepší studentský film.

Porotce Bruno Razum vyhlašuje výsledky.

Šárka Stará

18. 06. 2019

Malí králové koledovali na Fakultě pedagogické

Spolupráce Univerzita Veřejnost