Studuj a bav se vědou, radí výstava v mázhausu radnice

Univerzita Veřejnost Výstava

Co všechno patří do takzvané třetí role Západočeské univerzity?

Až do 13. září je v mázhausu plzeňské radnice k vidění výstava Studuj a bav se vědou, která Plzeňanům představuje Západočeskou univerzitu především v takzvané třetí roli - ve vztahu ke společnosti, nad rámec role vzdělávací a výzkumné.

Pondělní vernisáže se za univerzitu zúčastnila prorektorka pro studijní a pedagogickou činnost Blanka Šedivá, za město primátor Martin Baxa. Mezi početnými hosty nechyběli ani emeritní rektor ZČU Josef Průša a emeritní rektorka Ilona Mauritzová.

Výstavu připravilo oddělení Celoživotní a distanční vzdělávání ZČU. Západočeská univerzita jí chce také ukázat, že je hrdá na studenty, pedagogy a výzkumníky, kteří ve svých oborech dosáhli mezinárodních úspěchů, získali prestižní ocenění a především pomáhají zlepšovat svět kolem sebe. Z fotografií a textů je patrné, nakolik je univerzita součástí města i kraje a jak snadno se do jejích aktivit může zapojit i veřejnost.

Prorektorka Blanka Šedivá zmínila, že výstavní panely v mázhausu dokládají i to, jak je Západočeská univerzita provázaná. „Toho si na ní cením nejvíce. Všechny fakulty spolupracují, technické obory s humanitními, ekonomickými, právnickými, uměleckými nebo zdravotními, a myslím, že to je právě to, co budeme do budoucna potřebovat. Doba, kdy se studenti úzce specializovali a šli studovat třeba jen strojírenství, už je za námi,“ řekla.

Podle primátora Martina Baxy je Západočeská univerzita pro Plzeň důležitá. „Hraje klíčovou roli v tom, že naše město na začátku 90. let dokázalo a stále dokáže obstát v těžké konkurenci ostatních měst. Jsem rád, že se tato výstava koná právě v mázhausu a že jsme Západočeské univerzitě poskytli pro další výstavu také prostor před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Určitě to svědčí o tom, jak moc si město univerzity váží,“ nechal se slyšet.

Druhá univerzitní výstava, kterou primátor zmínil, začne ve Smetanových sadech v neděli 1. září. Připomene výročí 70 let technického vysokého školství v Plzni, které se váže k nadcházejícímu akademickému roku. Jednadvacet panelů provede návštěvníky historií technického vysokoškolského vzdělávání v Plzni od založení Vysoké školy strojní a elektrotechnické v roce 1949 a představí všechny tři technické fakulty ZČU i jejich výzkumná centra. Výstava bude k vidění do 30. září.

Galerie


Celouniverzitní

Pavel KORELUS

27. 08. 2019


Veletrh pracovních příležitostí je letos pouze online

Studenti Studium Univerzita

Celouniverzitní

29. 05. 2020

Díky Sutnarce se diváci dostanou na jeviště Divadla J. K. Tyla

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

03. 06. 2020

The future is... Sledujte unikátní projekt umělců v karanténě

COVID-19 Univerzita Veřejnost

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

12. 05. 2020