Radost ze svobody zaplaví Sutnarku

Koncert Spolupráce Veřejnost

Výjimečný koncert věnovaný 30. výročí sametové revoluce se uskuteční 17. října od 19 hodin v budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

Hudba v podání Plzeňské filharmonie pod taktovkou Chuheie Iwasakiho bude doplněná vizuálními efekty a performativními prvky, a zprostředkuje tak návštěvníkům atmosféru roku 1989. Kromě filharmonie se na programu podílí také Ústav pro studium totalitních režimů a Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara.

„Nesmírně si vážím spolupráce všech institucí. Je vysoce profesionální a můžeme společnými silami maximálně autenticky přibližovat dobu. Radost ze svobody je náš již čtvrtý společný projekt. Předcházely mu Umělec a totalita, Únor 1948 a Mnichov 1938,“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

"Jsem rád, že spolupráce, která započala před pěti lety, se nadále rozvíjí a přináší specifický a podle mého názoru v České republice zcela ojedinělý příspěvek k reflexi naší nedávné minulosti. Na rozdíl od událostí let 1938 či 1948 máme nyní opravdu co slavit. Zároveň si ale musíme položit palčivé otázky: Jak se naše společnost za uplynulých třicet let proměnila a jak jsme se svobodou a demokracií naložili? Jsou to otázky, na které by měl hedat odpovědi každý sám za sebe. Věřím, že tomu tak bude i v případě návštěvníků a posluchačů tohoto koncertního zastavení," doplňuje ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra.

"Naší misí je posílit imunitu země vůči epidemiím a pandemiím zla, kterým jsme vystavováni. Příliš snadno totiž ztrácíme orientaci a nejsme schopni rozlišit pravdu a lež, světlo a tmu, dobro a zlo,“ zamýšlí se děkan fakulty Josef Mištera.

Program, jímž bude provázet Svatopluk Schuller, otevře Óda na radost, následovat bude Beethovenova předehra Egmont a poté zazní Pražská nokturna Jana Hanuše, skladatele, který symbolizuje myšlenku svobody a který svým dílem i pro své občanské postoje patří podle tvůrců do programu večera.  

V druhé části zazní v podání Venduly Příhodové známé skladby Jednou budem dál, Perfect Day, Modlitba pro Martu nebo Havlíčku, Havle.

Jako spolutvůrci projekce a světelného designu se na programu budou podílet i studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara pod vedením Jana Morávka, vedoucího ateliéru Multimédia. „Budeme se odkazovat k pocitu a symbolice doby a program doplníme i o performativní složku,“ přibližuje vizuální pojetí večera Jan Morávek.

Večer uzavře skupina Moodshake hudbou ve stylu funky, soulu, R&B a jazzu. Podle svých slov chtějí večer uzavřít v pozitivní atmosféře, hudbou, z níž lidé ucítí radost ze života.

Vstupenky lze zakoupit v síti Plzeňská vstupenka. Koncert Radost ze svobody bude od 19:30 hodin v přímém přensu vysílat Český rozhlas Vltava.

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Šárka Stará

14. 10. 2019


Pavel Mentlík byl inaugurován děkanem Fakulty pedagogické

Studenti Univerzita Zaměstnanci

Fakulta pedagogická

12. 02. 2020

Fakulta pedagogická ZČU vysílá živě do celého světa

Spolupráce Studenti Tisková zpráva

Fakulta pedagogická

20. 02. 2020

Studentka Fakulty právnické poskytla pomoc zraněné ženě

Spolupráce Studenti

Celouniverzitní

10. 02. 2020