Nový česko-bavorský projekt dvou univerzit zatraktivní výuku společné historie

Další vzdělávání Spolupráce Univerzita

Od ledna letošního roku realizují Západočeská univerzita v Plzni, Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem a Univerzita v Pasově vzdělávací projekt zaměřený na česko-německou historii a mediální vzdělávání. Jeho jedinečnost tkví v širokém záběru aktivit pro základní, střední i vysoké školy na obou stranách hranice. Zaměřuje se na žáky i pedagogy napříč vzdělávacím systémem, kteří se budou moci bezplatně zúčastnit řady seminářů, exkurzí a projektových dnů.

Zabývání se společnou historií je důležitým předpokladem pro vzájemné porozumění mezi národy. Stavíme na dialogu mezi účastníky a motivujeme je nahlédnout na dějinné události z více perspektiv. To přispívá zároveň k odbourání jazykových i systémových překážek ve vzdělávání,“ přibližuje Jan Lontschar, ředitel Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem Západočeské univerzity v Plzni, které za projektem stojí.

Projekt s názvem Přepni (se) na historii. Mediální historicko-politické vzdělávání na památných místech v česko-bavorském příhraničí se věnuje dvěma hlavním dějinným událostem: otevření hranic v letech 1989/1990 a životu židovské menšiny v příhraniční ve 20. století.

V rámci projektu se podpoří využití digitálních metod a nástrojů ve výuce. Pedagogové dostanou například tipy a osvojí si konkrétní metody, jak mohou díky moderním technologiím ozvláštnit výklad česko-německé historie; či jak pracovat s informacemi přímo na místech dějinných událostí. Cílem těchto školení je vybavit učitele potřebnými kompetencemi pro využívání digitálních možností ve výuce, aby tím ze svých žáků vychovali kreativní a kriticky uvažující uživatele médií. Zapojeni budou i sami studenti, kteří dostanou příležitost vytvářet digitální výukové pomůcky, jako jsou například výkladová videa.

Během projektu vznikne internetová stránka s digitálními výstupy účastníků, které tak budou k dispozici i ostatním středoškolským a vysokoškolským studentům. Vznikne také tištěná mapa pomníků v česko-bavorském příhraničí, kam se mohou školy s žáky vypravit nebo ji využít jako učební pomůcku.

Všechny vzdělávací aktivity v rámci projektu se stejným dílem orientují na účastníky z Česka a Německa a budou se odehrávat v obou jazycích.

Tříletý projekt obsáhne spolupráci na území Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského kraje s bavorským příhraničím (okresy Pasov, Straubing, Deggendorf, Freyung-Grafenau, Regen, Tirschenreuth, Schwandorf, Regensburg, Cham, Amberg, Weiden). Projekt je finančně podpořen z prostředků Evropské unie z Cíle EÚS, konkrétně z Programu příhraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko. Cíl EÚS 2014 – 2020.

Mirka Reifová

13. 01. 2020

Studenti ze čtyř fakult navrhovali elektrické vozítko, automatický dopravník i autonomní tramvaj

Spolupráce Studenti Univerzita