Plzeň bude testovat 5G technologie. Partnerem projektu je Západočeská univerzita

Spolupráce Univerzita Úspěchy

Plzeň se umístila v první pětici v soutěži chytrých měst, v nichž se budou přednostně testovat 5G technologie a jejich aplikace. Soutěž uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj. Za město Plzeň převzal diplom v prosinci 2019 radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.

Na úspěchu města se podílela také Západočeská univerzita (ZČU), která s Plzní na přípravě projektu spolupracovala.  Je tak patrné, že prostředky směřující na podporu celouniverzitního projektu SmartCampus, jenž se zabývá možnostmi zavádění moderních technologií a dává příležitost využívat univerzitu jako testovací polygon pro nasazení a propojení vyspělých technologií, se zúročují. Pokročilá technologie by se nyní měla testovat také na ZČU. „Pilotní instalace 5G sítě v prostředí SmartCampusu ZČU nám přinese možnosti otestovat tyto nové komunikační technologie mezi prvními, a to nejen v oblasti vysokorychlostních přenosů dat s nízkou latencí, ale také v režimu přenosu dat s extrémně nízkými nároky na spotřebovanou energii, které jsou nezbytné například pro oblast internetu věcí (IoT),“ říká o technologii bezdrátového připojení páté generace Petr Kašpar z Fakulty elektrotechnické ZČU. „5G technologiím patří blízká budoucnost. Jsme rádi, že se tohoto projektu budeme účastnit," dodává.

Dalšími městy, která uspěla v konkurenci téměř 60 přihlášených subjektů, jsou Bílina, Jeseník, Karlovy Vary a Ústí nad Labem. V praxi to znamená, že lidé během příštích dvou let dostanou od města, kde žijí, vybrané služby postavené na chytrých sítích páté generace.

„Vítězná města v rámci podpory regionů obdrží služby v hodnotě více než dva miliony korun, půjde o metodickou, personální i marketingovou podporu. Věřím, že pilotní testování přinese viditelné výsledky,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

5G sítě znamenají pátou generaci bezdrátové telekomunikace, která ve všech ohledech překonává současný 4G standard. Tyto sítě jsou výkonnější, rychlejší a úspornější. V praxi to znamená přenos většího množství mobilních dat za kratší dobu. 5G technologie efektivně využívají na mnoha místech v celém světě.

Plzeň plánuje využít tuto síť například při optimalizaci dopravy, kdy umožní 5G síť získávat v reálném čase data z provozu na plzeňských komunikacích, vyhodnocovat je a v reálném čase vylepšovat dopravní situaci ve městě. Do oblasti bezpečnosti se promítne tato technologie například skrze bezpilotní letouny. Díky ní bude možné do krizových štábů hasičů, policistů nebo záchranářů přenášet obraz z dronu v reálném čase, což poskytne veliteli zásahu klíčové informace důležité pro strategii zásahu.

„Vítězná města by se mohla stát vzorem pro ostatní obce pro to, jak je možné lidem s využitím nejmodernějších technologií usnadnit a zlepšit život. Příklady dobré praxe, které z vítězných městských 5G projektů vzniknou, se budou sdílet napříč Českou republikou tak, aby se z nich inspirovaly ostatní municipality,“ konstatoval při předávání diplomů úspěšným městům vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

Zdroj: město Plzeň

Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Galerie


Certifikát pro Plzeň převzal člen Rady města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.

Fakulta elektrotechnická

Šárka Stará

14. 01. 2020


Fakulta pedagogická získala HR Award

Úspěchy Věda Zaměstnanci

Fakulta pedagogická

19. 11. 2020

Amazing Business School: inovativní cesta tvorby a experimentování s novými business koncepty

Studenti Studium Úspěchy

Fakulta ekonomická

12. 11. 2020

Konference Trendy v podnikání proběhla v netradiční online formě

Konference Univerzita Věda

Fakulta ekonomická

20. 11. 2020