Mozaika výjimečných českých žen, to je projekt České hrdinky

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Padesátka příběhů žen očima mladé generace ilustrátorů vznikla spoluprací Českých center a ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Od 25. května se nově do projektu zapojuje i Radio Prague International.

České hrdinky jsou projektem, jímž Česká centra a studenti ateliéru Didaktické ilustrace Sutnarky vedení Renátou Fučíkovou reflektují letošní 100. výročí uzákonění ženského volebního práva v českých zemích. Vzdávají tak hold významným Češkám, které se svými činy a osobnostním nastavením nesmazatelně zapsaly nejen do historie České republiky.

„Připomínáme si 200 let od narození ikony české kultury a společnosti spisovatelky Boženy Němcové. Nesmíme zapomenout na humanitární aktivistku Marii Schmolkovou, která významně přispěla k záchraně tisíců uprchlíků před nacistickým režimem. A samozřejmě právničku, političku a výjimečně statečnou ženu Miladu Horákovou, která se stala obětí komunistického monstrprocesu v 50. letech. A mnoho, mnoho dalších," upozorňuje ředitel Českých center Ondřej Černý.

Ilustrované portréty panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň zpracovávali studenti jako klauzurní práci v minulých semestrech. Celý projekt, včetně výběru ženských osobností, kurátorsky zaštítila Renáta Fučíková. Projekt předchází stejnojmenné knižní publikaci, která vyjde na podzim 2020 v nakladatelství Euromedia. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková.

Součástí projektu je také putovní výstava, která byla díky Českému centru Tel Aviv představena v polovině března v jeruzalémské Cinematheque. Výstava prostřednictvím online prezentace však neunikla ani návštěvníkům online platforem Českého centra Moskva či Rotterdam. V Kyjevu bude prezentována ve druhé polovině tohoto roku. Další uvedení projektu se chystá v Athénách, Londýně, New Yorku, Stockholmu, Bukurešti, Sofii, Římě, Vídni, Bratislavě, Soulu, Tokiu a v dalších destinacích rozsáhlé sítě Českých center.

Díky dlouhodobé spolupráci Českých center a Radio Prague International se nyní České hrdinky dostávají také na webové stránky radio.cz a sociální sítě, a to v české, anglické, německé, francouzské, španělské a ruské mutaci. Každý všední den od pondělí 25. května po dobu celkem deseti týdnů tak mají diváci a posluchači českého i zahraničního vysílání RPI možnost sledovat osudy známých i méně známých žen české historie a současnosti.

„Radio Prague International letos u příležitosti 100. výročí od zavedení volebního práva žen přišlo s pětidílným cyklem na téma ženské otázky v ČR. Připojit se k projektu Českých center a Sutnarky je ideální možností, jak náš projekt ještě rozšířit. Prostřednictvím našeho zahraničního vysílání a především našich webových stránek radio.cz tak můžeme v pěti světových jazycích představit výjimečné české ženy minulosti i současnosti doslova po celém světě," doplňuje Klára Stejskalová, šéfredaktorka Radio Prague International.

Renáta Fučíková o vzniku projektu:

S náležitým předstihem jsem před dvěma lety zadala studentům ilustrace téma „České významné ženy", abychom oslavili 100. výročí československé ústavy, jež dala ženám rovnoprávnost s muži. Do kolekce portrétů jsme zkusili zařadit i hrdinky románů, filmů nebo mýtů. Na konci semestru se o naší práci dozvěděla známá spisovatelka Kateřina Tučková a navrhla spolupráci, protože se tehdy podílela na podobném projektu. Pochopitelně jsem její nabídku s nadšením přijala.

V následujícím semestru jsme doladili seznam osobností, vypustili ty fiktivní a zaměřili se pouze na ty skutečné. V té době jsem ještě neměla tušení o zahraničním knižním projektu „Rebelky", který jistě inspiroval mnoho dalších tvůrců – nás však ne. Nás inspirovaly pouze osudy českých hrdinek.

Vzniklo tedy zhruba 100 portrétů, k nimž souběžně Kateřina Tučková psala literární texty s odbornou pomocí historičky Lenky Křížové. V tu dobu jsem představila náš rodící se projekt v Českých centrech a ten vzbudil jejich zájem. Česká centra si pro zahraniční prezentace vybrala 50 osobností, v knize jich bude 65, ale jen některé portréty najdete v obou provedeních. Výstava se totiž zaměřuje spíše na nejslavnější postavy našeho umění, sportu a novodobé historie. Naopak kniha díky Kateřině Tučkové a Lence Křížové nabízí zajímavý ponor do osudů žen, které náš svět měnily, ale mnohé z nich jsou zapomenuty.

Po dohodě s nakladatelstvím jsem doplnila knihu o několik historických vstupů, které vysvětlují dobové pozadí ženských osudů, aby si mladý čtenář mohl uvědomit sílu hrdinství našich vybraných postav.

Největší dík patří studentům ateliéru Didaktické ilustrace a také grafickému designéru, taktéž našemu studentovi. Myslím, že mladým čtenářům dokáže naše dějiny nejlépe zpřístupnit právě pohled mladých lidí, jak jsme to dokázali už v projektu „Dobrých 100".

Galerie


Ilustrace: Gabriela Mangerová

Ilustrace: Veronika Bílková

Ilustrace: Lukáš Komárek

Ilustrace: Anna Neumannová

Ilustrace: Aksana Pratskevich

Ilustrace: Zdeňka Kudrnová

Ilustrace: Petra Horáková

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

27. 05. 2020


Letošní letní škola Homo Economicus byla ve znamení ekologicky šetrného hospodaření

Studium Univerzita Veřejnost

Fakulta ekonomická

20. 07. 2020

Projděte se virtuální výstavou nejlepších klauzur


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

13. 07. 2020

Sutnarka je součástí interaktivního digitálního hřiště BLIK BLIK

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

09. 07. 2020