Meziuniverzitní projekt Silicomrades získal ocenění Česká hra roku

Spolupráce Úspěchy Veřejnost

Jubilejní 10. ročník slavnostního předávání cen autorům nejpřínosnějších českých her roku 2019 se uskutečnil 25. září. Z technologicky unikátního českého divadla Image si jednu z cen odnesl i projekt Silicomrades, na kterém se podílí student Sutnarky.

Vítěze vybírala 38členná porota složená z českých vývojářů, zástupců akademické sféry, herních novinářů a osobností tuzemského herního průmyslu. O ceny se soupeřilo v celkem šesti kategoriích. V kategorii studentská hra ocenění získala 2D top-down kooperativní střílečka Silicomrades, ve které dva hráči v roli dvou robotů bojují proti nezastavitelné byrokracii. Silicomrades je dílem skupiny Outside the Fox, kterou tvoří studenti několika českých univerzit MFF UK, FF UK, FAMU a Západočeské univerzity, kterou zastupuje student Jakub Eremiáš z ateliéru Animovaná a interaktivní tvorba.

„Hra začala vznikat již před dlouhými dvěma lety na MFF UK v rámci předmětu Vývoj počítačových her, do kterého se zapojují studenti různých fakult včetně té naší. Pro splnění předmětu bylo nutné vytvořit v týmu za semestr prototyp počítačové hry a celý předmět byl koncipován jako soutěž - na závěr totiž odborná porota měla vybrat tu nejlepší z her, které vznikly," popisuje Jakub Eremiáš. S ohledem na tuto skutečnost se tým rozhodl pojmout tvorbu nevážné hry velmi vážně, a pokusil se tak bojovat o první místo a odměnu v podobě účasti na konferenci. Jakub Eremiáš zvolil jednu z nejsložitějších technik - veškerý obsah je kreslený tužkou, následně naskenovaný a zeditovaný v počítači. Výroba prototypu sebrala stovky hodin práce zejména kvůli animacím, které jsou převážně tvořeny ve 3D, a to jen pro získání reference při kreslení.

Unikátním tahákem Silicomrades není jen zajímavý vizuál, ale i designová filosofie, která autory vede k neustálému zkoušení nových originálních nápadů, a snaha udělat každou z plánovaných třiceti úrovní jinou mechanikou než ostatní. Jednotlivé úrovně jsou sdruženy do celkem deseti epizod, které spolu vyprávějí příběh o pokusu starých a nekvalitních robotů shodit ďábelskou robo-politickou vládu.

„Hra Silicomrades u poroty uspěla, což v první řadě znamenalo to, že práce nekončí, ba právě naopak. Otevřela se nám cesta k dodělání hry do plnohodnotné podoby a jejímu následnému vydání, po které už nějakou dobu kráčíme a snad nás dovede ke zdárnému konci, na kterém budeme všichni celosvětově slavní a oplývat miliony. Tam zatím nejsme a stále nás čeká kus práce, ovšem již nyní se nám vyplácí. V uplynulých dvou letech jsme zažili další úspěchy na nejrůznějších konferencích a veletrzích, ovšem tím největším je právě nově ocenění Česká hra roku. Takže i kdyby žádné naše další megalomanské plány nevyšly, tak máme podezření, že se nám ten domácí úkol docela podařil," uzavírá Jakub.

Jakub Eremiáš (druhý zprava) přebírá ocenění

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

13. 10. 2020

Právě probíhá Joint Conference 2020