Festival arabské kultury bude pouze online

Festival Tisková zpráva Veřejnost

Festival arabské kultury, tzv. ARABFEST, který se měl letos uskutečnit zčásti online, se do virtuálního prostředí přesouvá zcela. Organizátoři tak reagují na aktuální situaci. Jednotlivé akce festivalového programu mohou lidé sledovat od 15. do 20. října.

Festival zahájí ve čtvrtek 15. října koncert tuniského folkového dua Ÿuma, který bude dostupný na sociálních sítích a webové stránce ARABFESTU. Návštěvníci nepřijdou o oblíbený Velký sobotní program, a 17. října od 11 hodin tak budou moci u sebe doma sledovat festivalové dění, jehož součástí budou rozhovory s českými i zahraničními hosty nebo hudební set DJs Toukadime. Lidé budou moci virtuálně navštívit Wádí Rum, poušť, kde se natáčely Hvězdné války. Naučí se, jak uvařit nomádské speciality v podání kuchaře Hugo Hromase, děti se zase mohou těšit na originální loutkové představení. Zájemci o studium arabštiny si přijdou na své při ukázkové začátečnické hodině a literární nadšenci se dozví o novinkách orientálního nakladatelství Dar Ibn Rushd. Festivalové fanoušky čekají také soutěže o hodnotné ceny a mnoho dalšího.

Pořadatelé chystají také streamy tematických přednášek, mj. o betlémské hvězdě v podání Lumíra Honzíka z plzeňské pobočky Hvězdárny v Rokycanech a Plzni. Zkrátka nepřijdou ani fanoušci filmu, kteří tak na svých obrazovkách budou moci zhlédnout dokument iráckého režiséra Ahmada Alsabaiei Hlasy přicházejí z dáli (2018). Pořadatelé jednají také o možnosti zpřístupnění plánovaného filmu Theeb (2016).

„Jedenáctý ročník festivalu je pro nás obrovská výzva. Nejenže jsme festival připravovali dvakrát, nyní jej přesouváme výhradně do online formy. Výzvy ale máme v týmu rádi a troufáme si říci, že nabízíme program, který dokazuje pestrost a kulturní bohatství arabského světa. Udělali jsme pro to maximum. Aktuálně také jednáme o odložení akcí, které se nemohou za daných podmínek uskutečnit, a je tedy možné že se festival dočká ještě pozitivních změn,” dodává ředitelka festivalu Tereza Svášková.

Festivalové akce, které se neobejdou bez přítomnosti návštěvníků, jako jsou degustace libanonských vín a Hvězdná procházka centrem města Plzně, jsou zatím odložené na neurčito. V původním termínu nebude realizován ani umělecký workshop plánovaný ve Fresh Air Gallery. Přednáška Bronislava Ostřanského Až slunce bude svinuto, až hvězdy pohasnou nalezne nové datum také podle vývoje následujících týdnů.

Festival se koná pod záštitou rektora Západočeské univerzity a primátora města Plzně.

Pro aktuální informace sledujte webové stránky a sociální sítě ARABFESTU.

FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY má za sebou deset úspěšných ročníků. Původně vznikl jako skromná akce studentů katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU, kteří z něj postupně vytvořili víceúrovňový festival pro širokou veřejnost. Od roku 2013 se na jeho organizaci podílí zapsaný spolek ARABFEST. Festival významně finančně podpořila Západočeská univerzita v Plzni, vybrané arabské ambasády, firma Crestyl Group a další partneři. Festival se koná pod záštitou rektora Západočeské univerzity Miroslava Holečka a primátora města Plzně Martina Baxy. Vybrané festivalové akce jsou podpořeny dotacemi města Plzeň, MO Plzeň 3 a Nadace 700 let města Plzně.

 

Seznam partnerů jedenáctého ročníku Festivalu arabské kultury 2020: Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta filozofická ZČU, katedra blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU, město Plzeň, MO Plzeň 3, Nadace 700 let města Plzně, nakladatelství Dar Ibn Rushd, arabské ambasády (především pak Velvyslanectví Státu Palestina, Velvyslanectví Tuniské republiky, Velvyslanectví Libyjského státu, Velvyslanectví Marockého království, Velvyslanectví Irácké republiky, Velvyslanectví Jemenské republiky), Společnost česko-arabská, Tuniský národní úřad pro cestovní ruch, Crestyl Group, Lavaris s.r.o., Nadace Anny Lindhové, Koření od Antonína, Jazyková škola Džám-e Džam, Palestinský klub v České republice, Restaurace a penzion U Matasů, Tamarchi, Jazyková škola Arabesque, plzeňská pobočka Hvězdárny v Rokycanech a Plzni, Dragon Print, Kulturka ZČU, Studentský spolek Madžlis.

Seznam mediálních partnerů:  Radio 1, Radio Wave, protišedi.cz.

Celouniverzitní

Šárka Stará

14. 10. 2020


Vedoucí Ruského centra Vlasta Klausová získala vyznamenání

Univerzita Úspěchy Zaměstnanci

Ústav jazykové přípravy

08. 04. 2021

K elektrotechnikům ZČU, kteří pracují na revolučním Teplatoru, se přidají i strojaři

Spolupráce Věda Veřejnost

Fakulta elektrotechnická

29. 03. 2021

Fakulta pedagogická vydává newsletter

Spolupráce Studenti Veřejnost

Fakulta pedagogická

07. 04. 2021