Rektor Miroslav Holeček ocenil střelecké úspěchy studenta Jiřího Přívratského

Sport Studenti Úspěchy

Jiří Přívratský je studentem 1. ročníku Fakulty právnické ZČU. Zároveň ale také vrcholově provozuje sportovní střelbu. Mezi jeho nedávné úspěchy patří i účast na letní olympiádě v Tokiu, k níž mu poblahopřál také rektor Miroslav Holeček.

Čtrnácté místo ve střelbě ze vzduchové pušky a šestnácté ve střelbě z malorážky – takových výsledků dosáhl Jiří Přívratský při svém prvním olympijském startu. Svoje úspěchy rozšířil dvacetiletý sportovec v sobotu 18. září o titul juniorského mistra republiky.

Už jako student ostravského gymnázia střílel Jiří Přívratský za klub Olymp Plzeň, střelba pak rodáka ze severomoravské metropole dovedla přímo do Plzně a na Západočeskou univerzitu. „V Plzni mám zázemí, které bych jinde nezískal,“ konstatuje úspěšný sportovec. Kromě výborných podmínek pro trénink mu klub zajišťuje také ubytování v areálu střelnice. Navíc v Plzni probíhají všechny větší závody v puškové a pistolové střelbě.

Sotva Jiří Přívratský absolvuje první týden nového akademického roku a seznámí se se svými vyučujícími a spolužáky, odlétá v neděli 26. září na juniorské mistrovství světa do Peru. Sám tak na vlastní kůži poznává, že propojit vrcholový sport s vysokoškolským studiem není jednoduché.

Jak Západočeská univerzita v Plzni, tak Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR duální kariéru studentů-sportovců podporují. „Sportovně nadaní studenti reprezentují Českou republiku i univerzitu. Jsou to mladí lidé, kteří jsou velmi pracovití, cílevědomí, a jak jsem poznal během rozhovorů s nimi, také velice skromní. Musím zdůraznit, že to většinou bývají i výborní studenti,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček. Jiřímu Přívratskému, který se svými sportovními výkony ředí mezi špičkové sportovce ZČU, proto rektor vyjádřil jednoznačnou podporu univerzity. Projevit by se měla například v individuálním přístupu vyučujících. „Studenti, kteří sportují na vrcholové úrovni, mají samozřejmě stejné povinnosti jako jejich kolegové, jde ale o to, že univerzita a vyučující by měli respektovat jejich individuální potřeby,“ upřesňuje rektor.

Fakulta právnická

Šárka Stará