Nejlepší středoškolští chemici se sjedou do Plzně

Soutěž Tisková zpráva Veřejnost

Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) bude od 31. ledna do 3. února hostit 58. ročník národního kola Chemické olympiády. Soutěž těch nejnadanějších středoškolských chemiků se v západočeské metropoli uskuteční poprvé ve své historii.

Chemická olympiáda je přírodovědná soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro žáky základních a středních škol s cílem podnítit jejich zájem o obor a rozvíjet jejich schopnosti. Národní kolo je určeno studentům posledních dvou ročníků středních škol (kategorie A) a středních škol s chemickým zaměřením (kategorie E).

Do Plzně se tak na přelomu ledna a února sjede více než šest desítek nejlepších středoškolských řešitelů krajských kol Chemické olympiády z celé republiky. „Z velké části jde o středoškoláky, kteří si našli čas a zdokonalují se v chemii i mimo školní výuku. Většina z nich si chemii volí také jako svůj obor na vysoké škole,“ říká Vladimír Sirotek z katedry chemie Fakulty pedagogické ZČU. 

Studenti budou soutěžit tři dny, od pondělí 31. ledna do středy 2. února, v posluchárnách a laboratořích katedry chemie Fakulty pedagogické ZČU ve Veleslavínově ulici 42. Své vědomosti a schopnosti změří v testu teoretických znalostí a při praktické zkoušce v chemické laboratoři. Kromě soutěžních úloh je pro účastníky připraven i bohatý doprovodný program, při kterém se seznámí s univerzitou a městem Plzní.

Kromě jiného si prohlédnou laboratoře výzkumného centra NTC a dozví se, jaké úkoly ve své práci výzkumníci řeší. Připraven je pro ně také interaktivní workshop s termokamerami, které výzkumný tým NTC vyvinul speciálně do školní výuky. Díky nim se podívají na chemické pokusy jinýma očima a dozví se zajímavé informace o termovizním měření.

Slavnostní zahájení 58. ročníku národního kola Chemické olympiády proběhne v pondělí 31. ledna v 17 hodin v aule Fakulty pedagogické ve Veleslavínově ulici 42. Na stejném místě se pak ve čtvrtek 3. února od 10 hodin uskuteční také vyhlášení výsledků a předání diplomů a cen vítězům.

Záštitu nad akcí převzali hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová, primátor města Plzně, rektor ZČU Miroslav Holeček a děkan Fakulty pedagogické ZČU Pavel Mentlík. Galerie


Fakulta pedagogická

Šárka Stará

25. 01. 2022