Západočeská univerzita hostila zasedání České konference rektorů

Na čtyřicet rektorů českých univerzit a vysokých škol se sešlo ve čtvrtek 2. června v Plzni. Rektoři jednali především o rozpočtu vysokých škol na příští rok, o novele zákona o vysokých školách v praxi, problematice akreditací či evropských dotacích.

Ze zasedání vyplynul jednoznačný nesouhlas s návrhem rozpočtu na školství na příští rok, který je podle vedení vysokých škol zcela v rozporu s deklarovanou podporou školství jako jedné z priorit vládní politiky. V této chvíli, kdy vysoké školy přijímají nové studenty, není totiž znám žádný nový vládní návrh, který by korigoval propad minulých let a garantoval, že studium nově přijatých i stávajících studentů bude dostatečně finančně zajištěno. Konference rektorů proto vyzvala akademické obce k projevům veřejného nesouhlasu.

Například na Západočeské univerzitě v Plzni se dlouhodobý pokles financování vysokých škol ze strany státu projevil letos snížením rozpočtu na vzdělávací činnost o osm milionů oproti loňskému roku.

Kateřina MODRÁ

03.06.16

Závěrečný seminář Jaderných dnů hostil odborníky na jadernou energetiku

19.05.17