Rok jedna nabídl prvákům informace i zábavu

Festival Studenti Studium

Festival pořádaný Informačním a poradenským centrem ZČU (IPC) Rok jedna se uskutečnil 20. - 22. září v univerzitním kampusu a v centru města Plzně. Letošní, již pátý, ročník navštívilo přes 1000 studentů a pracovníků univerzity. Nabídl kulturní i sportovní vyžití, grilování, pivo, sushi i koncert.

Rok jedna ZČU letos zahájil semestr v kampusu na Borech 20. září. Festival nejen pro prváky si tentokrát vybral heslo a hashtag #najdise a reflektoval jej i ve výrazné růžové barvě na plakátech a grafice evokující mapu univerzity a města Plzně. Jedním z cílů Roku jedna totiž je, aby studenti na Západočeské univerzitě netápali, ale už od prvních dní cítili podporu a věděli, kam mají jít a na koho se obrátit. Festival tedy v rámci svého kulturně-vzdělávacího programu představil nejen možnosti studentského života, ale také důležitá místa a projekty pomáhající studentům s adaptací.

Počasí se chovalo nevyzpytatelně, a tak se organizátoři rozhodli část programu přesunout dovnitř. Na plácku před univerzitou mohli návštěvníci sledovat dění na stage, jež měla v režii moderátorská dvojice Anet Berhnardtová a Jiří Chroust. Ti hned na začátku přivítali rektora Miroslava Holečka a postupně představili všechny účastníky festivalového dne. Velkou účast (snad i díky interaktivnímu přístupu moderátorů) měli lektoři Tance v Plzni na svých workshopech bachaty a lambazouky, exotických párových tanců. Kromě toho na místě pro studenty přichystala katedra tělesné výchovy a sportu Fakulty strojní orienťák a řadu netradičních sportů k vyzkoušení, záchranáři z Fakulty zdravotnických studií přivezli sanitu a předváděli kurz první pomoci, studenti z Fakulty strojní zde měli svou formuli a prezentoval se také BoostUP ZČU s virtuální realitou. Fronty se stály, samozřejmě, u výčepu univerzitní kavárny Družba a také u grilu, kde se podávalo maso i dobroty pro vegetariány. Se zapadajícím sluncem, které během dne několikrát vycházelo a zacházelo, se v chillout zóně u teepee Stavovské unie studentů vytvořila skoro až tábornická atmosféra s ohništěm a opékáním buřtů. 

Suchá varianta Roku jedna se mezitím odehrávala v Univerzitní knihovně, kam se před deštěm schovala univerzitní pracoviště a některé studentské organizace. Prváci se tak mohli osobně seznámit s vybranými studijními referentkami a poznat také, jaké studentské spolky ZČU zaštiťuje. Představil se například spolek studentů práv ELSA, organizace IAESTE či AEGEE. Studenti objevili také univerzitní merch v tónech modré, šedé a bílé a v případě Fakulty pedagogické také zelené barvy. V knihovně se uskutečnily rovněž rovnou dva workshopy přípravy sushi a u stánku IPC se vydávaly kartičky pro Tutu soutěž, v níž po návštěvě vybraných stanovišť, mohli účastníci vyhrát zajímavé ceny věnované partnery festivalu.

První den festivalu Rok jedna zakončila vystoupení studentské kapely Bonnie, která zaznamenala dokonce i mezinárodní úspěch z řad zahraničních studentů, a kapely Pearly Seconds, jež festivalový večer zakončila. Poté se program přesunul do centra města, konkrétně do baru MōōVEMENT, a předznamenal tak, že studentský život se neodehrává pouze v kampusu.

Další den programu, středa 21. září, nabídl brunch a swap, tedy pozdní snídani a výměnu oblečení či starých knih v univerzitní klubovně Kulturka hned vedle Fakulty filozofické. Studenti se mohli posilnit a zdarma vyměnit či si prostě jen vzít kus oděvu nebo vyřazenou knihu, a být tak součástí ekofriendly studentské komunity. Večer patřil především zájemcům o duševní zdraví a hudbu. Filip Koryta společně s pracovnicemi IPC a studenty peery, tedy studenty se zkušeností z oblasti duševní nepohody, zahájili oDUŠEvnělým večírkem sérii večerů detabuizujících téma psychologických onemocnění a strastí v oblasti studijního života. Na konec podzimně melancholickou náladu doladila svým vystoupením kapela Ida The Young.

Rok jedna zakončil svoji třídenní jízdu ve čtvrtek 22. září prohlídkami Plzeňského prazdroje a volně tak navázal na oblíbenou akci začátku roku, a to Pivo s rektorem. Tak na zdraví! 

Poděkování patří především Západočeské univerzitě v Plzni, všem partnerům, hostům a účastníkům festivalu a také studentům, prvákům i mazákům, bez kterých by Rok jedna nebyl.


Foto: Pavlína Lindová, Ondřej Holubec

Galerie


Celouniverzitní

Michaela Vaňková

03. 10. 2022