Zimní semestr na Millikin University v USA

International Studující Univerzita

Jak se studuje za „velkou louží“, za co nejvíc utrácel a proč pedagogové nosí studentům do výuky donuty, to vše nám přiblížil Martin Soukup, student Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

Jak ses o programu dozvěděl?

Na nabídku programu BE&ST jsem narazil na facebookové stránce univerzity. Program nabízel dvě školy, Millikin University v Illinois a Southern Utah University v Utahu. V době, kdy jsem se o program začal zajímat, bylo již výběrové řízení na univerzitu v Utahu uzavřeno a šlo se hlásit pouze na Millikin.

Jak probíhalo přijímací řízení a tvé přípravy k odletu?

Přijímací řízení bylo dvojí. Nejprve jsem musel být vybrán Západočeskou univerzitou, kde řízení probíhalo ve dvou kolech. V prvním bylo nutné poslat potřebné dokumenty a v druhém se uskutečnil osobní pohovor. Následovalo řízení na univerzitě Millikin. Tam bylo důležité si udělat certifikovaný test z angličtiny (TOEFL) a dosáhnout určitého počtu bodů. Po přijetí Millikin University začalo vyřizování víz, potřebných očkování a jiných formalit, nutných pro odlet.

Proč jsi vyjel?

Možnost zahraničního studia beru jako velký benefit, který nám univerzita nabízí, a doporučil bych každému ho využít, ať už je to kamkoliv. Motivací pro výjezd jsem měl několik. Jednak samozřejmě výrazné zlepšení v cizím jazyce, nabytí nových odborných znalostí a srovnání výukových systémů. Také pro mě ale bylo důležité poznat novou kulturu, návyky a zvyky. Zpětně můžu zhodnotit, že mě to výrazně osobnostně posunulo. Zahraniční studijní pobyt má také obrovskou výhodu v tom, že je to příležitost vytvořit si kontakty po celém světě, které se vždy hodí.

Jak byl pobyt financovaný?

Na pobyt jsem dostal jednorázový grant 200.000 Kč. Mezi největší výdaje patřil TOEFL test angličtiny (7.000 Kč), letenky (18.000 Kč), víza a přijímací poplatky univerzitě (cca 16.000 Kč), pojištění (cca 9.000Kč), poplatek univerzitě za semestr studia a ubytování (cca 150.000 Kč). Většinu velkých výdajů pokryl grant. Ze svého bylo pak potřeba hradit pouze životní náklady a fungování na univerzitě. Převážně se jednalo o jídlo a hrazení energií za ubytování. V rámci zaplaceného semestru jsem měl základní jídelní plán do univerzitní menzy (cca 1 jídlo denně + malá rezerva). Dopravu nebylo potřeba řešit, jelikož koleje byly pár minut chůze od kampusu. Ubytování bylo v apartmánových bytech po čtyřech lidech a každý měsíc přišel účet za energie a vodu, který jsme museli uhradit.

Jak hodnotíš průběh semestru a jaké jsou tvé celkové dojmy?

Millikin University se nachází, na americké standardy, v menším městě Decatur ve státě Illinois. Semestr na amerických univerzitách začíná podstatně dříve než u nás, takže jsem se musel dostat na místo již na začátku srpna. První dva týdny po příletu probíhal tzv. „Welcome week“, kdy univerzita pořádala každý den různé aktivity, které byly zaměřeny na seznámení mezinárodních studentů jak mezi sebou, tak i s místními studenty. Díky tomu nebyl začátek samotného semestru tak náročný. Na univerzitě jsem studoval celkem pět kurzů v rámci studijního programu Computer Science. Všechny byly velice zajímavé, obohacující a vedené milými a nápomocnými učiteli. Nikdy nezapomenu na profesora matematiky, který nám jednou za čas nosil do hodin donuty, aby nám zlepšil náladu a motivoval nás dávat pozor při jeho výkladu. V průběhu semestru pořádala univerzita nespočet akcí – různé výlety, program na kampusu i soutěže. Člověk se opravdu nenudil a bylo velice zajímavé zažít, jak Američané berou vážně svátky jako Halloween, Thanksgiving, Homecoming a jiné. Mimo školu jsem volný čas nejčastěji věnoval cestování a poznávání jiných koutů Ameriky. Podařilo se mi podniknout například cesty do Chicaga, New Yorku nebo Miami, kde jsem opět poznal trochu více tamní kultury. Studijní pobyt pro mě byl nesmírně přínosný, ať už na akademické, nebo seberozvojové úrovni. Navázal jsem kontakt s úžasnými lidmi a odvezl si nespočet vzpomínek.

Co bys vzkázal spolužákům, kteří o Erasmu uvažují?

Pokud máte možnost někam vyjet, využijte ji. Naučíte se nové věci nejen o cizí zemi, ale i o sobě. Překonejte počáteční strach a věřte mi, že nebudete litovat.

Galerie


Všichni zahraniční studenti zimního semestru

Studenti předmětu Vývoj webových aplikací

Ubytování

Imatrikulace

New York

Spolubydlící

Všichni nastupující studenti a zahraniční studenti, kteří přijeli na semestr

Fakulta aplikovaných věd

Martina Batková

03. 11. 2022