Co obnáší práce osobního asistenta u hendikepovaných?

Spolupráce Studující

Díky projektu Asistent na zkoušku si studentky a studenti zdravotnických oborů mohli vyzkoušet práci osobních asistentů.

Ve dnech 7. a 8. října se v Plzni a Praze už podruhé uskutečnil projekt Asistent na zkoušku a v praxi. Cílem 7. ročníku projektu je studentům ukázat, co obnáší asistování vozíčkářům. Letošního setkání se účastnilo 11 studentů a studentek škol v Plzni a okolí, včetně studujících oboru ergoterapie, fyzioterapie a pedagogika na ZČU.

Člověka bez hendikepu někdy ani nenapadne, co vše musí hendikepovaný zvládat. Vložit veškerou svou důvěru asistentovi nemusí být vůbec jednoduché, neboť co považují hendikepovaní za důležité, to kolikrát ostatní neregistrují. Lidé se často bojí nabídnout pomocnou ruku, protože se bojí a neví, jak s vozíčkáři komunikovat. Projekt Asistent na zkoušku se snaží přiblížit život na vozíčku a v neposlední řadě pomoci komunikovat.

Studentky a studenti si v pátek poslechli teoretickou část skládající se z prezentace Powerchair Hockey a prezentace fyzických handicapů. Akci navštívili i známí sportovci jako paralympijský reprezentant Michal Enge, který jim i prakticky ukázal, jak vypadá kruhový trénink hodu kuželkou. Všichni si tak na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je, být v roli vozíčkáře a zároveň i jeho asistenta. Naučili se přemístit hendikepovaného z vozíku na jiný vozík, zvednout jej ze země v případě pádu, jízdu po nerovném povrchu apod.

Projekt organizuje spolek Lenox opakovaně a kurzem již prošlo 60 studentů. Další setkání se chystají.

Galerie


Fakulta zdravotnických studií

Lucie Benešová

08. 11. 2022