Křest knihy: Svědectví archeologie o tzv. cikánském táboře v Letech

27. ledna, 14:30

Národopisné muzeum Národního muzea v Praze, Kinského zahrady 98

Přednáška Spolupráce Veřejnost

Srdečně vás zveme na prezentaci nové knihy, kterou vydává Muzeem romské kultury ve spolupráci s katedrou archeologie FF Západočeské univerzity.

Určeno pro: veřejnost

Publikace přibližuje široké veřejnosti výsledky archeologického výzkumu tzv. cikánského tábora z doby nacistické okupace v Letech u Písku. Křest se uskuteční v prostorách Národopisného muzea Národního muzea v Praze, Kinského zahradách 98. Součástí programu je tematická přednáška vedoucího výzkumu a vedoucího katedry archeologie FF ZČU Pavla Vařeky.

Tzv. cikánskému táboru v Letech na Písecku se dostalo u nás i v zahraničí mimořádné publicity, a to v důsledku ostudného umístění velkokapacitní výkrmny vepřů na místo spojené s holokaustem českých Romů a Sintů. Do veřejné diskuse o táboře v Letech nedávno poněkud nečekaně vstoupila archeologie, která prokázala, že tento obor může poskytnout zásadní poznatky nejen o dávné minulosti, ale také o událostech vzdálených od současnosti jen několik desetiletí. Kniha přibližuje čtenářům metody archeologického výzkumu, jejichž prostřednictvím mohou nyní do tábora vstoupit, detailně se seznámit s jeho podobou a podmínkami internace. Prezentován je také velký soubor artefaktů, které vydávají svědectví o vězních, z nichž jen nepatrná část přežila nacistický holokaust. Představen je také odkryv hřbitova obětí.

Fakulta filozofická

Atilla Vatansever