Národní knihovna vystaví vybrané práce studentů a studentek Sutnarky

Tisková zpráva Veřejnost Výstava

V Galerii Klementinum v Praze budou od 29. března k vidění vybrané práce z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Vystavená díla vznikla v rámci projektu Iniciály, na kterém se podílely ateliéry Grafický design a vizuální komunikace a Didaktická ilustrace. Výstava potrvá do 7. května.

Iniciála je prvním písmenem slova – počátkem celé knihy nebo kapitoly – a výrazně se odlišuje od zbytku textu na stránce svou velikostí i zpracováním. K ušlechtilé knižní kultuře a historii krásné knihy patřila vždy a stala se i zadáním pro studující hned dvou ateliérů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

„Při meziateliérové spolupráci jsme hledali symbiózu volného ilustrátorského projevu s typografií, která nejen plní informativní cíle, ale i estetickou funkci. Studenti ateliéru Didaktické ilustrace a magisterští studenti ateliéru Grafický design a vizuální komunikace vytvořili dvojice a literární předlohu vybírali společně,“ vysvětluje Kristina Fišerová, která společně s prof. Rostislavem Vaňkem vede ateliér Grafického designu a vizuální komunikace.

V případě některých vystavovaných děl výrazná iniciála plynule navazuje na text, jinde je její pojetí ryze experimentální. Další z autorů zvolili kombinace osobité ilustrace a decentní typografie nebo i přísně konstruované geometrické litery. Na přípravě výstavy se podílela i vedoucí ateliéru Didaktické ilustrace Renáta Fučíková a absolvent fakulty Jan Chabr.


Vystavující: Aneta Balínová, Barbora Theodora Černická, Anastasiia Dedulina, Agáta Dokoupilová, Ina Dubava, Dayana Grigoryan, Michaela Kamišová, Barbora Kramná, Vanda Fabienne Kyzlinková, Valeria Ledenava, Vojtěch Liebl, Anna Lukášová, Anna Marie Rebeka Mišterová, Aneta Navrátilová, Klára Pavlovcová, Tereza Piskláková, Michaela Řitičková, Kateřina Svobodová, Filip Šenkeřík, Monika Škodová, Barbora Truhlářová, Dominik Tyl, Jana Valdmanová, Bohumil Vašák, Anežka Velinská, Kristýna Zálabská


Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Martin Bečan

16. 03. 2023