Výstava: Fascinace Santinim

24. května, 17:00 - 29. října, 18:00

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze, Františkánská 11, Plzeň

Spolupráce Veřejnost Výstava

Západočeské muzeum v Plzni ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara připomene letošní 300. výročí úmrtí geniálního stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichela projektem nazvaným Fascinace Santinim, na němž se podíleli studující a absolventi ateliéru Kov a šperk.

Více informací na https://www.zcm.cz/o-muzeu/objekty/muzeum-cirkevniho-umeni-plzenske-dieceze

Svůj příspěvek k připomínce výročí staví Západočeské muzeum v Plzni na dvou skutečnostech. V Plzni mají počátek Santiniho české kořeny, neboť jeho babička odsud pocházela, a hlavně tradice Západočeského uměleckoprůmyslového muzea, jednoho ze dvou předchůdců dnešního Západočeského muzea v Plzni, vybízí k reflexi tzv. druhého Santiniho života v umělecké tvorbě.

Součástí projektu je výstava, která představí inspirace Santinim ve šperkařské tvorbě dvou absolventek Západočeské univerzity v Plzni, Miroslavy Veselé a Veroniky Gocové Pouzarové, a také současných studentů a studentek ateliéru Kov a šperk, jejichž autorské šperky vznikly pod vedením Martina Vernera.

Seriál doprovodných akcí ukáže, jak Santini fascinoval tvůrce v jiných uměleckých oblastech. K výstavě je připraven edukační program a workshop pro děti a řada dalších doprovodných akcí.

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

24. 05. 2023, 17:00

15 Květen

Atletický stadion města Plzně