Výstava Benedikt Tolar - Rekonstrukce střechy

11. dubna, 17:00 - 2. června, 18:00

Galerie města Plzně, nám. Republiky 40, Plzeň

Veřejnost Výstava

Galerie města Plzně srdečně zve na výstavu vedoucího ateliéru Socha a prostor a vedoucího na katedře výtvarného umění Benedikta Tolara. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 11. dubna od 17 hodin.

Vstup: úterý – neděle / 10:00 – 12:00 a 12:30 – 18:00

Základem tvůrčí práce Benedikta Tolara je ekologie a recyklace. Svým typicky svérázným humorem kriticky reaguje na současnost, na nadbytek materiálu i nedostatek zeleně. Propojením zdánlivě neslučitelných věcí tvoří – mnohdy i pro sebe – nečekané kontexty. Výsledný námět se většinou odvíjí od samotného materiálu, jeho vlastností, tvaru, barevnosti. Umělec nad vznikem díla mnohdy ztrácí kontrolu, je to naopak materiál, který v tomto případě řídí svého autora. Celé Tolarovo dílo pracuje s principem náhody. Umělec hromadí nalezené věci ve svém ateliéru, nikdy předem neodhadne, co mu padne do oka, na co narazí cestou do práce v popelnici. Tak následně pod jeho rukama vznikají duchampovské ready-made objekty. Kromě toho ale pracuje Tolar mnohem složitějšími, řemeslně a technicky skvěle zvládnutými postupy. Z odřezaných střech a kapot aut, vyhozených van či satelitů vytváří krásné artefakty, které jinak zapomenutým, chátrajícím předmětům dodávají nový život. Tyto objekty mohou působit svým jednoduchým výrazem, ale zároveň vybízející k zamyšlení nad hlubšími filosofickými či spirituálními kontexty.

Co ale bude dělat umělec, známý právě svými objekty střech, když tu svou ateliérovou střechu nad hlavou ztratí? Výstava s vrstevnatým názvem „Rekonstrukce střechy“ nepředstaví pouze Tolarovu starší i aktuální tvorbu, ale dá také nahlédnout právě do zákoutí jeho ateliéru, na způsob jeho práce, technické postupy i materiály, jež většinou zůstávají skryty pod estetikou výsledného díla.

Kurátorkou výstavy je Kristýna Jirátová.

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

11. 04. 2024, 17:00