Politický život německé menšiny v první Československé republice představí Lukáš Novotný

Cyklus přednášek organizovaných ve spolupráci filozofické fakulty a Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje pokračuje ve středu 26. dubna od 17 hodin třetí přednáškou katedry historických věd.  Přednáška se uskuteční ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje ve Smetanových sadech.

Lukáš Novotný představí posluchačům problematiku politického života německé menšiny v období první Československé republiky. První Československá republika, která vznikla v roce 1918, dostala do vínku složitou část dědictví svého předchůdce, habsburské monarchie – rozmanité národnostní složení svých obyvatel. Přitom téměř jedna třetina z nich svůj nový domov odmítala a obtížně se s ním identifikovala. V první řadě se mezi ně zařadili čeští, moravští a slezští Němci (až postupem času se začnou označovat jako sudetští Němci), kteří se v důsledku válečných událostí nejen stali obyvateli státu, jehož existenci v převážné většině odmítali, ale změnilo se i jejich postavení, kdy si museli zvyknout na status národnostní menšiny. Cílem přednášky je představit základní fakta o situaci německé menšiny v meziválečném Československu a nastínit některé aspekty jejího politického života.

Fakulta filozofická

Helena Horová

24.04.17

Studenti německého jazyka vyrazili na vzdělávací exkurzi do Chemnitzu