Fórum 17. listopadu: Reflexe demokracie a svobody po 35 letech od sametové revoluce

Přednáška Studující

17. listopad 1989 si připomněla Fakulta právnická Západočeské univerzity v Plzni. Odborníci z řad pamětníků diskutovali na toto téma s dnešními studenty. Událost ukázala, že reflexe minulosti zůstává klíčová pro pochopení současnosti a směřování společnosti jako celku.

U příležitosti výročí událostí 17. listopadu 1989 se 14. listopadu na půdě Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje uskutečnilo Fórum 17. listopadu.To nabídlo prostor pro hlubokou reflexi hodnot demokracie, svobody a občanské odpovědnosti a diskusi mezi odborníky z řad pamětníků a současnými studenty.

Fórum zahájil rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Lávička, který ve svém úvodním slově zdůraznil význam kontinuální diskuse o hodnotách svobody a demokracie, jež tvoří základ moderní společnosti. „V roce 1989 jsme získali nejen svobodu, ale také odpovědnost za její ochranu a rozvoj,“ uvedl rektor.

Hlavními řečníky večera byli politolog Ladislav Cabada a Stanislav Balík, děkan Fakulty právnické ZČU v Plzni a bývalý soudce Ústavního soudu. Ladislav Cabada se ve svém příspěvku věnoval transformaci české společnosti po roce 1989 a jejím aktuálním výzvám. Stanislav Balík se zaměřil na otázku právního státu a připomněl důležitost dodržování demokratických principů v každodenním životě. Oba řečníci potom s přispěním rektora vzpomněli na své vlastní prožívání sametové revoluce.

Během následné diskuze, do níž se zapojilo i publikum, rezonovaly otázky týkající se odkazu sametové revoluce, aktuálního stavu demokracie v České republice a odpovědnosti mladé generace za její udržení. Fórum 17. listopadu přineslo nejen odborné příspěvky, ale i možnost otevřené výměny názorů mezi řečníky a publikem. Událost ukázala, že reflexe minulosti zůstává klíčová pro pochopení současnosti a směřování společnosti.

Stanislav Balík uzavřel tento vzpomínkový a diskusní večer následujícími slovy: „Dosáhli jsme cíle, po kterém jsme mnozí toužili. Osobně mohu říci, že jsem stejně dlouhou dobu prožil v totalitě na jedné a ve svobodě na druhé straně. Délka života prožitá v demokracii a právním státě se mi prodlužuje a nepřeji si, aby se jakákoliv forma totality vrátila. Chtěl bych mít ještě dostatek sil připomínat, jak bychom si měli vážit toho, čeho jsme počínaje 17. listopadem 1989 dosáhli. To, co se dnes může mladé generaci zdát být od nepaměti samozřejmostí, je pro řadu přemýšlivých příslušníků starší generace nesmírně důležitým výdobytkem, který bychom měli navždy chránit, abychom o velmi křehké, leč trvalé hodnoty nepřišli.“ 

Galerie


Fakulta právnická

Martin Koldinský

21. 11. 2024