Středoškoláci Tisková zpráva Věda a výzkum
Osm středoškoláků dostalo už loni možnost zapojit se do reálných výzkumných úkolů po boku špičkových odborníků z Výzkumného centra – nových technologií ZČU, tentokrát je v nabídce míst čtrnáct. „Zájem mladých lidí o vědu vnímáme jako důležitý impuls nejen pro naši univerzitu, ale i pro budoucnost regionu. Právě takovéto praktické zkušenosti mohou být klíčové pro rozhodování o dalším studiu i kariéře,“ říká Miroslav Holeček, zástupce ředitele NTC pro rozvoj, který u zrodu myšlenky studentských brigád stál.
Nabídka témat se letos navíc rozšířila o zcela novou disciplínu – kvantové výpočty. Do této třídy bude vybráno pět žákyň či žáků, kteří se během deseti dnů seznámí se základy kvantové fyziky, simulátory kvantových počítačů a připraví výukové materiály.
Zkušenosti z loňska potvrzují, že deset dní ve výzkumném prostředí může být důležitým milníkem. „Strávil jsem v NTC dva týdny a pracoval na grafenových nanovrstvách. Jde o materiál, který je velmi odolný a extrémně dobře vodivý. Pomáhal jsem s jeho výrobou v peci a pak jej uplatňoval v materiálové tiskárně. Tak se totiž dají tisknout třeba vodivé cesty, které se využívají v elektronice,“ popsal Matyáš Matta, student Masarykova gymnázia.
Další účastník, Eduard Plic, doplňuje: „Během stáže jsem pracoval v oddělení infračervených technologií, kde jsem s termokamerami připravoval výukové materiály pro učitele obsahující jednoduché experimenty. Těší mě, že výsledky mé práce mohou být přínosné i pro ostatní, a nejen pro mě.“ Oba studenti se chtějí věnovat fyzice i po maturitě. V plánu mají Fakultu aplikovaných věd ZČU. Oba jsou také členy komunity nadaných mladých lidí GoHigher.
Plzeňský kraj podpoří druhý ročník brigád v NTC prostřednictvím projektu Smart Akcelerátor III. financovaného Evropskou unií. Právě díky Smart Akcelerátoru vznikla aktivita GoHigher, jejímž cílem je budovat komunitu talentovaných žáků a studentů v oblastech výzkumu, vývoje a inovací. „Komunita GoHigher je jedinečná, v současné chvíli čítá téměř tři stovky mladých talentů z 19 středních škol. Pravidelně se scházejí, inspirují sebe i ty, kteří s nimi pracují, dosahují úspěchů a dokazují, že Plzeňský kraj v nich má budoucnost. S talenty je samozřejmě třeba dále pracovat a rozvíjet je, a proto aktivity typu stáží na ZČU vítáme a rádi podporujeme,“ říká náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.
Letní vědecké stáže v NTC nejsou jediným příkladem podpory mladých talentů, na které ZČU a kraj spolupracují. „Existuje řada aktivit pro středoškolské studenty, v jejichž rámci ukazují svou aktivitu a motivaci – spolu s krajem pořádáme řady soutěží, olympiád, konají se pro ně přednášky. Právě těmto studentům chceme nabídnout možnost dalšího rozvoje na ZČU a zároveň ocenit jejich nasazení,“ vysvětlil Jiří Kohout, prorektor pro studium ZČU.
Středoškolačky či středoškoláci, kteří se chtějí stát výzkumníky a strávit léto na NTC ZČU po boku vědců, se mohou hlásit do 26. května 2025. Je třeba, aby na e-mail: bcechuro@ntc.zcu.cz poslali motivační dopis a v něm uvedli, proč chtějí pracovat ve výzkumném centru. Možná právě tato brigáda nastartuje jejich budoucnost ve vědě.
Seznam výzkumných pozic, na které je letos možné se přihlásit.
Eduard Plic plánuje po maturitě nastoupit na Fakultu aplikovaných věd ZČU.
Matyáš Matta pracoval v NTC na grafenových nanovrstvách.
Své zkušenosti středoškoláci v září představí ostatním.
GoHigher Café
Nové technologie - výzkumné centrum |
Andrea Čandová |
12. 05. 2025 |