Nebudu tolerovat nic, co by mohlo naši fakultu v budoucnu poškodit, říká nový děkan FZS Jiří Frei

FZS Univerzita Zaměstnanci

Nového děkana Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni Jiřího Freie dnes do funkce jmenoval rektor ZČU. Zvolilo si jej osm z 12 členů akademického senátu fakulty. Jaké jsou vize nového děkana na čtyřleté funkční období?

S jakou vizí přebíráte vedení Fakulty zdravotnických studií? Na co byste se chtěl během svého funkčního období zaměřit?

Rád bych, aby naše fakulta byla kvalitním vzdělavatelem, vyhledávaným místem pro studium našich studentů, spolehlivým partnerem a zároveň dobrým zaměstnavatelem pro všechny své pracovníky, nadchnuté pro svoji práci. Proto bych se rád zaměřil nejen na udržení a další rozvoj našich studijních programů, ale také na související personální stabilizaci a podporu odborného růstu zaměstnanců. Nedílnou součástí těchto snah je i zajištění adekvátních prostor a vybavení pro výuku.

Fakulta zdravotnických studií se v posledních letech objevovala často v médiích - ne vždy v pozitivních konotacích. Přicházíte s konkrétním plánem, jak navrátit fakultě dobré jméno?

Naše fakulta byla a stále je respektovanou součástí univerzity, která se významně podílí na vzdělávání budoucích zdravotníků a tvoří nepostradatelný článek zdravotnického systému. Naši zaměstnanci patří mezi špičkové odborníky ve svých profesích, proto je velmi nešťastné, že jejich práci do určité míry zastínily některé události a kauzy z minulosti. Mojí prioritou je posunout fakultu kupředu a soustředit se na její další rozvoj – právě to je cesta, na které lze dlouhodobě stavět. Zároveň však nebudu tolerovat nic, co by mohlo naši fakultu v budoucnu poškodit.

Plánujete nějaké nové studijní programy, projekty nebo rozvojové aktivity, které by mohly fakultu posunout dál?

Aktuálně je naší prioritou dokončení akreditace nového magisterského studijního programu Aplikovaná fyzioterapie. Tento krok významně rozšíří studijní nabídku a zvýší možnosti profesního uplatnění jak pro naše současné studenty, tak pro další zájemce – o tento program je totiž mimořádný zájem. Zároveň bych rád, abychom začali systematicky připravovat podmínky pro vznik dalšího navazujícího magisterského studijního programu, který by navazoval na naše stávající bakalářské programy a umožnil tak jejich absolventům plynule pokračovat ve studiu. S tím však úzce souvisí potřeba personálního a technického zajištění, kterému se nyní musíme intenzivně věnovat. Jak už jsem zmínil, na naší fakultě působí řada špičkových odborníků, kteří se aktivně zapojují do řešení projektových výzev a spolupracují s domácími i zahraničními institucemi. I tato oblast si zaslouží výraznou podporu, protože má klíčový význam pro další rozvoj fakulty.

V čem vidíte největší přednosti Fakulty zdravotnických studií ZČU a co byste rád ještě posílil nebo změnil?

Díky kvalitní práci našich vyučujících a úzké spolupráci s partnerskými institucemi je o studium na naší fakultě dlouhodobě vysoký zájem. Jsme si toho dobře vědomi, a proto chceme od září umožnit přijetí většího počtu uchazečů. Tento krok však přináší nejen nové příležitosti, ale i výzvy spojené s potřebou dynamického rozvoje fakulty. Právě posílení infrastruktury je v této souvislosti jednou z klíčových oblastí, na kterou se nyní musíme intenzivně zaměřit. Kdybych měl možnost radikální změny nebo splnění jednoho přání pro naši fakultu, bez váhání bych si přál zcela nové výukové prostory odpovídající současným světovým standardům a potřebám moderní zdravotnické výuky. Ačkoli to v tuto chvíli není reálné, naším cílem zůstává maximální modernizace a rozvoj stávajícího zázemí i všeho, co bychom mohli v blízké době získat.

Jaké největší výzvy podle Vás v současnosti stojí před vzděláváním ve zdravotnictví a jak na ně chce fakulta reagovat?

Výzev, kterým čelíme, je celá řada. Zdravotnický systém je nesmírně dynamické prostředí, kde často neplatí to, co ještě včera bylo standardem. Požadavky na studenty nelékařských zdravotnických oborů, stejně jako na samotné zdravotníky, se neustále zvyšují. Zároveň se zpřísňují i podmínky pro realizaci vzdělávání v těchto oborech. Na všechny tyto změny musíme být schopni pružně reagovat, ale zároveň bychom měli aktivně vstupovat do přípravy těchto změn a podílet se na jejich směřování. V tomto kontextu je klíčové systematicky budovat a prohlubovat spolupráci s partnerskými institucemi – nejen zdravotnickými, ale i dalšími, které mohou přispět k rozvoji našeho vzdělávacího prostředí.


PhDr. Jiří Frei, Ph.D., MBA (*1981) působí na Fakultě zdravotnických studií ZČU, konkrétně na katedře ošetřovatelství a porodní asistence, od jejího vzniku v roce 2008. V letech 2013–2015 zastával pozici proděkana pro výzkumnou a tvůrčí činnost a v letech 2023–2024 byl vedoucím katedry. Je garantem studijních programů Všeobecného ošetřovatelství a odborně se věnuje zejména ošetřovatelství v kontextu urgentní či intenzivní péče, přednemocniční neodkladné péči, managementu a výzkumu v ošetřovatelství.

Galerie


Celouniverzitní

Kateřina Dobrovolná

29. 04. 2025