Vedoucí katedry českého jazyka a literatury Jana Vaňková má z vydaných publikací radost: „Jsem ráda, že můžeme čtenářům představit hned čtyři nové studie. Jedná se o práce, které jsou tematicky odlišné, ale všechny souvisejí s českou literaturou, českým jazykem a s oborovou didaktikou. Těší mě, že se nám daří pokrývat jak problematiku literárněhistorickou a literárněteoretickou ( L. Lederbuchová Spisovatel Z. Šmíd, P. Krejčík Budovat ráj – Bourat peklo: Odraz totality v utopii, dystopii a dieselpunku), tak problematiku didaktickou (V. Pánková Český psychologický román v literární výchově na střední škole) a v neposlední řadě také jazykovou (Sociolekty v různých sférách komunikace). Posledně jmenovaná práce je kolektivní monografií navazující na dlouholetou tradici výzkumu slangu a argotu na naší katedře.“
Kniha komplexně představuje dílo západočeského prozaika Zdeňka Šmída (1937–2011), autora baladických obrazů Šumavy v příbězích triptychu Trojí čas hor a historické románové kroniky Cejch o soubytí Čechů a Němců v západních Sudetech a dalších děl, z nichž si největší popularitu získala série vodáckých a horáckých „průvodců“, počínající knihou Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii.
Literární monografie představuje se zřetelem k literárnímu kontextu autorův život a dobovou literárněhistorickou a literárněkritickou reflexi jeho próz a hodnotí reprezentativní oblasti Šmídovy tvorby: téma soužití Čechů a Němců v západních Sudetech, originální inovativní vztah k regionálním a lokálním pověstem Šumavy a Podkrušnohoří a také komično textů odkazující k humoristické tradici české literatury.
Kniha ukazuje Šmídovo dílo jako nepominutelný autorský vklad nejen do kultury západočeského regionu, ale i do české národní literatury, představuje autorův nepředsudečný postoj k hodnotě vlastenectví ve smyslu novodobého zemského patriotismu.
Publikaci můžete zakoupit v univerzitním obchodu.
Monografie Budovat ráj – Bourat peklo zkoumá obrazy diktatur dvacátého století projevující se v dílech fantastické literatury, která do jisté míry stále ještě stojí na okraji vědeckého bádání. Zaměřuje se především na odrazy komunistické ideologie v dystopické a utopické literatuře, zároveň na předobraz komunistické ideologie ve starší utopické literatuře, a také na reflexi nacistické ideologie v literatuře dieselpunkové.
Autor bádá o kontinuitě utopického a dystopického psaní od barokní literatury po současnost, přičemž utopie uvažuje zejména (avšak nejen) v jejich propagandistické variantě zaměřené na dobývání vesmíru, v dystopiích se ptá po otázce kolektivní i osobní identity a v případě dieselpunku hledá nejen samou podstatu žánru, ale také jeho projevy v české a evropské literatuře, stejně jako spojení s totalitarismem.
Publikaci můžete zakoupit v univerzitním obchodu.
Publikaci můžete zakoupit v univerzitním obchodu.
Kolektivní monografie Sociolekty v různých sférách komunikace přináší vybraná témata zaměřená na problematiku sociolektu (slangu, profesní mluvy, argotu aj.), tj. té součásti národního jazyka, která slouží ke komunikaci realizované v jazykovém styku lidí působících ve stejném pracovním prostředí, lidí se stejnými zájmy, s obdobným sociálním statusem. Autorský kolektiv složený z lingvistů působících na českých, slovenských a polských univerzitách a akademických pracovištích se ve 21 odborných statích, rozdělených do pěti tematických okruhů, zaměřuje jak na jazykové prostředky z hlediska systému, tak na konkrétní profesní a slangové výrazivo vybraných oblastí.
On-line verze publikace je volně dostupná v Digitální knihovně ZČU.Všechny publikace bude také možné si v následujících týdnech zapůjčit v Univerzitní knihovně.
Spisovatel Zdeněk Šmíd / Ladislava Lederbuchová
Budovat ráj – Bourat peklo: Odraz totality v utopii, dystopii a dieselpunku / Přemysl Krejčík
Český psychologický román v literární výchově na střední škole / Vladimíra Pánková
Sociolekty v různých sférách komunikace / kolektiv autorů
Univerzitní knihovna |
Jakub Pokorný, Jana Vaňková |
22. 01. 2024 |