Učme se dívat a zpívat. Na FPE ZČU se diskutovaly sporné změny výuky hudební a výtvarné výchovy

Hosté Konference Spolupráce

Chystané změny ministerstva školství ve výuce základních škol byly tématem mezioborové výtvarně-hudební konference konané na Fakultě pedagogické ZČU. Šlo o první takovou akci v České republice, na kterou dorazily dvě stovky účastníků. Podle učitelů je problematické plánované slučování výchov.

Vůbec první mezioborovou výtvarně-hudební konferenci v ČR organizovaly katedry hudební a výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni (FPE ZČU) ve spolupráci s katedrami výtvarné a hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 

Hlavní tematikou celé konference se staly revize Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV) v oblasti Umění a kultury. Obor Výtvarná výchova v něm byl sloučen s Filmovou a audiovizuální výchovou, obor Hudební výchova pak s Dramatickou i Taneční a pohybovou výchovou. Proti plánovaným změnám jsou mnozí učitelé i odborníci. Obávají se například toho, že jim nové výchovy uzmou podstatnou část časové dotace na stávající předměty: „Vznikají jakési těžko uchopitelné hybridní obory a není zřejmé, jak budou ve školách realizovány. Tato akce je platformou pro skutečný odborný dialog o vzdělávacím programu uměleckých výchov, reálných možnostech českého školství a nutnosti zprostředkovat základy výtvarného a hudebního vzdělávání žákům základních škol,"  popsala vedoucí katedry výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU Věra Uhl Skřivanová.

Konference tak zdůraznila nutnost zachování základních oborů a možnosti integrace dalších uměleckých výchov. Vnímáme, že dialog na dané téma bohužel s odborníky z oborů výtvarná a hudební výchova není od počátku revizí veden. Proto také 14 odborníků z různých univerzit a škol z pracovních skupin Národního pedagogického institutu ČR odstoupilo," dodala vedoucí katedry.

Organizátoři kladli důraz i na mezioborovou spolupráci a začlenění dalších uměleckých výchov do vzdělávacího programu. „V neposlední řadě byla problematika uměleckého vzdělávání představena také v mezinárodním srovnání, protože chystané změny u nás nemají ve světě obdoby,"  uzavřela Věra Uhl Skřivanová.

V pátek 1. listopadu, kdy se konference konala, zaplnilo prostory ve Veleslavínově a Klatovské ulici v Plzni na 80 účinkujících a rovných 200 účastníků. Hlavní diskuzi obohatil kulturní program. Vystoupili zde studenti hudebních kateder, dětský pěvecký sbor Jiřičky, uskutečnil se happening profesora Kurta Gebauera, několik výstav a performance studentů výtvarných kateder. Příspěvky účastníků konference z celé České republiky i zahraničí vyjdou v odborné monografii. Konference s názvem Učme se dívat a zpívat byla věnována zakladateli umělecké komparatistiky docentu Jaroslavu Bláhovi. Za podrobným programem se můžete ohlédnout zde.

Fotografie: Kurt Gebauer a Stanislav Poláček

Galerie


Fakulta pedagogická

Věra Uhl Skřivanová, Kateřina Dobrovolná

08. 11. 2024