Nový ministr pro vědu a výzkum navštívil ZČU. Na své Alma mater diskutoval o rozpočtu na vědu

Hosté Tisková zpráva Věda

Rozhovory s vysokými školami a univerzitami o rozpočtu a lepší komunikaci výsledků výzkumu směrem k veřejnosti zahájil nový ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU). Ve čtvrtek 20. června 2024 se v krajské metropoli sešel s vedením své Alma mater.

Marek Ženíšek na ZČU vystudoval doktorský program Politologie, ve stejném oboru také na Filozofické fakultě vyučoval, dva roky působil jako proděkan Fakulty zdravotnických studií. „Každý se rád vrací do míst, kde se cítí dobře. A já jsem rád, že jsem znovu tady, kde jsem nejen získal vzdělání, ale kde jsem i profesně působil. Dnes jsem tu poprvé v roli ministra,“ zahájil svou návštěvu na ZČU ministr Marek Ženíšek.

Ministr pro vědu a výzkum představil vedení ZČU své základní tři priority pro následující měsíce ve funkci – těmi jsou snaha o navýšení rozpočtové kapitoly věnované vědě a výzkumu i pro další rok, příprava nového zákona na podporu výzkumu a nutnost zlepšit takzvanou Science communication.

Hlavní výzkumná témata, která plánuje ministr i v rámci rozpočtu na vědu a výzkum podpořit, se protínají s těmi, která i ZČU považuje za strategickou investici. Rektor Miroslav Lávička proto Marku Ženíškovi představil dosavadní výzkum a další plány ZČU v oblasti polovodičů, kvantových technologií, AI, ale také „společenských megatrendů“, kterými jsou výzkumné projekty týkající se například demografie, energetiky nebo udržitelnosti. „Pan ministr ze své vlastní zkušenosti dobře ví, že nedílnou součástí ve vědeckých bádáních je i zasazování výzkumných témat také do sociálně-vědního kontextu. Naše výzkumná řešení nikdy nejsou ryze technologické povahy, snažíme se vždy maximálně těžit s multidisciplinárního charakteru ZČU,” vysvětlil rektor ZČU Miroslav Lávička.

Shoda mezi vedením ZČU a ministrem Ženíškem panovala i na tom, že nejen samotná věda a její finanční podpora je nezbytným nástrojem ke zvládání společenských výzev, ale že univerzity musejí umět lépe a srozumitelněji komunikovat výsledky své práce a jejich přínos. „I my neustále uvažujeme o tom, jak ještě lépe dát veřejnosti vědět, že nejsme jen jakýsi uzavřený areál v Plzni, kde si sami pro sebe bádáme, ale že naše objevy, patenty a systematický výzkum dlouhodobě posouvají společnost kupředu a že naše přítomnost ve městě a kraji je pro jejich udržitelný rozvoj opravdu zásadní,“ upozornil rektor ZČU.

„Jestliže po institucích chci, aby dokázaly aktivněji a srozumitelněji prezentovat výsledky, považuji za svůj úkol aktivně vystupovat a vysvětlovat své cíle a kroky – a to včetně toho, že budu objíždět univerzity a další výzkumné instituce a ptát se, co k větší aktivitě i mimo posluchárny a laboratoře potřebují. Jsem rád, že jsem mohl svůj první krok v tomto duchu začít na své domovské univerzitě,” uzavřel Marek Ženíšek.

Rektor Miroslav Lávička předal ministrovi Marku Ženíškovi knihu Science communication.

Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek se vrátil na svoji Alma mater. Poprvé v roli ministra.

Vedení ZČU představilo ministrovi hlavní výzkumná témata.

Andrea Čandová

21. 06. 2024