Petr Pelzmann: Social Grooming

19. října, 18:00 - 26. listopadu, 18:00

Karpuchina Gallery, Rybná 22, Praha 1

Veřejnost Výstava Zaměstnanci

Srdečně zveme na vernisáž výstavy Petr Pelzmann: Social Grooming, jejímž kurátorem je Dušan Brozman, pedagog Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Výstava bude slavnostně otevřena 19. října v 18 hodin v Karpuchina Gallery v Praze.

Vstup: úterý – neděle 13 – 18 nebo po domluvě

Hlavním motivem Petera Pelzmanna je člověk, ať už ve velkoformátových skupinových zobrazeních jako současné teatro mundi v tradici Goyi a Bacona, nebo v psychologických portrétech, v nichž mimo jiné vzdává hold van Goghovi, Lucianu Freudovi nebo Matissovi. Nejedná se o postmoderní citaci, ale o syntézu různých vlivů při hledání současné a individuální cesty v bohatých tradicích malby a jejího rukopisné a barevné expresivity. Jde o odborné, ale i citové ztotožnění s těmito a dalšími vzory, které mu nabízejí cestu, jak skrze ně vnímat nejen malbu, ale i současného člověka.

Petr Pelzmann (*1988), autodidakt, který nedostudoval Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, ale šel vlastní cestou, na svých obrazech dekonstruuje figuru v osobitém malířském rukopisu a ve své tvorbě rozvíjí možnost autorů nové figurace vystihnout podstatu tématu v jeho elementární podobě. Autor ve své tvorbě svébytně bojuje mezi kontrolou a intuicí, balancuje na hraně prozření a tmy šílenství. V jeho nejnovější tvorbě se objevuje i práce s textilem.

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

19. 10. 2023, 18:00

13 Červen

náměstí Míru, Klatovy