Shakespeare, Zelenskyj a chudoba ve VB: Anglistky ze ZČU oslnily na konferenci v Pardubicích

Konference Věda

Ostřílení pedagogové a doktorandi s rozličnými tématy. Mezi nimi i tři členky katedry filologických studií FF ZČU, které reprezentovaly univerzitu na anglistické konferenci v Pardubicích, kde představily výsledky své výzkumné i pedagogické činnosti. Jejich příspěvky se setkaly s velkým ohlasem.

Do Pardubic se ve dnech 31. října a 1. listopadu sjeli jako už tradičně čeští i zahraniční anglisté, aby na půdě tamní Fakulty filozofické představili výsledky své výzkumné a pedagogické činnosti. Konference, která nese název In and Outside the Frame, se v Pardubicích konala po sedmnácté.

„Kromě ostřílených pedagogů zde prezentovali i doktorandi, kteří kvalitou svých příspěvků nezůstávali pozadu, což je pro budoucnost české anglistiky velkým příslibem," uvedla Alice Tihelková, pravidelná účastnice pardubické konference. Právě ona na konferenci reprezentovala Západočeskou univerzitu v Plzni (ZČU) spolu s dalšími dvěma členkami katedry filologických studií Fakulty filozofické, Ivonou Mišterovou a Irynou Nedainovou.

A jaká témata v podání plzeňských anglistek zazněla? Ivona Mišterová vystoupila s příspěvkem Shakespeare Inside Out: British and Czech Adaptations in New Contexts, ve kterém se zabývala netradiční divadelní adaptací Shakespearovy hry Macbeth z tvůrčí dílny Romana Sikory pod názvem Jitro kouzelníků, které dává tradičnímu příběhu zcela nové kulisy i společenský kontext a přibližuje ho tak mladému obecenstvu. „Evokuje témata mystické síly a proměny, která mohou sloužit jako perspektiva nového pohledu (nejen) na Shakespearovu tragédii," uvedla autorka příspěvku.

Iryna Nedainova, lingvistka, která na ZČU přišla z univerzity v Charkově, vystoupila s velmi aktuálním tématem - v příspěvku Dynamics of President Zelenskyy’s Discourse in the Course of War in Ukraine se věnovala měnícímu se charakteru jazykových prostředků, které ukrajinský prezident volí při svých apelech na pomoc západních států. „Zelenského projevy přesahují rámec pouhé rétoriky a přinášejí významné diskurzivní změny, které podněcují institucionální dialogy v celé Evropě,“ vysvětlila.

A konečně Alice Tihelková účastníky seznámila se stereotypy, v jejichž rámci je v britském veřejném diskurzu pojímána chudoba a nároky chudých na pomoc státu. Příspěvek nesl název The Blameless and the Feckless: The Enduring Stereotypes of the Deserving and Undeserving Poor in Britain’s Past and Present a kromě historické perspektivy nabídl i analýzu současné politické a mediální debaty o fenoménu chudoby ve Velké Británii. „Reflektovat aktuální dění ve společnostech anglicky mluvících zemí, například formou analýzy veřejného diskurzu o tématech jako je chudoba, je pro anglisty velkou výzvou i nikdy nekončícím úkolem,“ doplnila.

Živé diskuse nad jednotlivými příspěvky daly vzniknout řadě příležitostí k budoucí spolupráci mezi fakultami nejen u nás, ale i v zahraničí.

Galerie


Fakulta filozofická

Tomáš Hostýnek

20. 11. 2024