Mari Kučera je umělkyně a lektorka. Do České republiky původně přijela studovat hru na housle, ale už více než 20 let zde žije a předává umění japonské kaligrafie Shodó. Nejde jí o pouhé zvládnutí znaků – svůj přístup sama popisuje jako hluboce duchovní, zaměřený na propojení těla, mysli a vnitřního prožitku. V rozhovoru sdílí, proč je kaligrafie víc než technika, jak překonat kontrolu mysli, i co všechno si mohou odnést účastníci jejího kurzu na letní škole ArtCamp pořádané Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Cílem vašeho kurzu není naučit se velké množství znaků, ale spíše zažívat proces vyjádření niterných pocitů. Můžete přiblížit, jak konkrétně pracujete s účastníky svých kurzů na překonání racionální kontroly a dosažení autentického vyjádření skrze kaligrafii?
Dávám důraz na uvolnění těla a využívání pružnosti štětce. Díky pružnému štětci se na papíře dobře zobrazují naše pohyby a studenti sami vidí, jak myšlenky a chtění v hlavě ovlivňují pohyb těla. Takže potom sami pochopí, co nám brání ve volném vyjádření.
Vnímáte kaligrafii jako duchovní disciplínu. Kdy se pro vás samotnou Shodó stalo více než jen výtvarnou technikou a stalo se cestou, kterou kráčíte?
Asi to bylo od začátku, ale začala jsem si to jasně uvědomovat až v dospělosti. Když jsem začala v ČR učit japonskou kaligrafii, hledala jsem způsob, jak takové vnímání předat Evropanům pochopitelně a logicky. Takové cesty Japonci vnímají citem a tělem skoro jako samozřejmost a nepotřebují vysvětlení, ale pro Evropany je to někdy dobré slovy dovysvětlit.
Již více než dvě dekády žijete a tvoříte v České republice. Co vás přivedlo k rozhodnutí přesídlit z Japonska právě sem a jak tato kulturní změna ovlivnila váš umělecký výraz?
Přijela jsem do ČR, abych rok studovala na Pražské konzervatoři hru na housle. Plánovaný roční pobyt se prodloužil na neomezený. Čím více a hlouběji poznávám evropskou a českou kulturu, myslím, že více a lépe chápu zásady umění, které lidstvo potřebovalo odedávna. A taky jsem tady poznala krásu japonské kultury – když jsem na ni začala koukat zvenku, začala jsem si jí vážit mnohem víc, něž když jsem žila v Japonsku.
Letní škola ArtCamp nabízí krátkodobé, ale intenzivní ponoření do různých uměleckých směrů. Co mohou účastníci během pěti dnů skutečně prožít a pochopit, pokud se na cestu kaligrafie vydají pod vaším vedením?
V kurzu pracujeme hlavně s energií a pohybem. Když účastníci kurzu chtějí něco vyjádřit, musí se podívat do sebe a co nejlépe propojit svoje tělo a smysly. Doufám, že účastníci pochopí, že nejdůležitější je to, co není vidět. Co je vidět je jen výsledek neviditelných pochodů uvnitř nás.
Kurz japonské kaligrafie s Mari Kučerou se uskuteční v termínu 14.–18. července. Přihlásit se můžete do 31. května prostřednictvím webu fakulty.
Kurz Japonské kaligrafie Shodo na ArtCampu 2024. Foto Polina Maliuk.
Kurz Japonské kaligrafie Shodo na ArtCampu 2024. Foto Polina Maliuk.
Kurz Japonské kaligrafie Shodo na ArtCampu 2024. Foto Polina Maliuk.
Kurz Japonské kaligrafie Shodo na ArtCampu 2024. Foto Polina Maliuk.
Kurz Japonské kaligrafie Shodo na ArtCampu 2024. Foto Polina Maliuk.
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara |
Monika Bechná |
28. 04. 2025 |