Čtrnácté Jaderné dny budou hledat cestu k bezuhlíkové budoucnosti. Zaměří se i na dostavbu Dukovan

Konference Spolupráce Veřejnost

Příprava nových odborníků pro jadernou budoucnost Evropy, životní cyklus jaderné elektrárny a takzvané SMR neboli malé modulární reaktory – těmto a mnoha dalším tématům se budou věnovat letošní Jaderné dny na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU). Začínají už 12. září a potrvají měsíc.

Hlavní téma Jaderných dnů na ZČU je letos jasné, ve velkém se budou věnovat tendru na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech. Pro tu budou potřeba i odborníci, které Fakulta strojní (FST) vzdělává ve specializaci Stavba jaderně energetických zařízení už přes 60 let. Právě FST Jaderné dny už počtrnácté hostí. „Univerzitní prostředí je ideálním prostorem pro diskusi, prezentaci nových myšlenek a výměnu názorů. Jaderné dny oslovují nejen studenty a studentky univerzit a středních škol, ale také širokou veřejnost. Letos jsou navíc diskutovaná témata ještě aktuálnější než v předchozích ročnících, což jen podtrhuje význam této akce." zmínil rektor ZČU Miroslav Lávička.

Měsíc dlouhou akci zahájí mezinárodní konference Jaderná energetika – bezuhlíková budoucnost Evropy, která se koná 12. a 13. září v prostorách Fakulty aplikovaných věd. Oba dny konference nabídnou kulatý stůl s příspěvky českých i zahraničních odborníků. „Celý obor jaderné energetiky získal díky vládnímu rozhodnutí k výstavbě dvou nových bloků v JE Dukovany a vybrání preferovaného uchazeče nejen pro studenty punc ještě vyšší atraktivnosti,“ řekl generální ředitel ŠKODA JS, a. s., František Krček. „Letošní čtrnáctý ročník Jaderných dnů tak trochu symbolicky zahajuje období nastávající jaderné renesance,“ vyzdvihl.

Ve třech odborných sekcích zazní přednášky významných českých i zahraničních expertů z Koreje, Francie a dalších zemí. „Vystoupí například představitelé Mezinárodní agentury pro atomovou energii se sídlem ve Vídni, Evropské nukleární společnosti nebo jihokorejské univerzity KINGS,“ připomněl účast zahraničních expertů Jan Zdebor z katedry energetických strojů a zařízení Fakulty strojní.

Nedílnou součástí zahajovací konference bude soutěž studentských prací, představených formou posterů. Ty budou k vidění před posluchárnou v budově Fakulty aplikovaných věd. V každém týdnu přinesou Jaderné dny také odborné přednášky pro studenty středních škol. Ty se zaměří na mýty a fakta o jádru, ale i na životní prostředí a radioaktivní odpady.

V prostorách Fakulty strojní bude po celou dobu Jaderných dnů instalována výstava s praktickými ukázkami využívání jaderné energie, na které se podílí řada firem z ČR i ze zahraničí. Návštěvníci tu budou mít možnost prohlédnout si model kontejneru pro hlubinné úložiště v ČR, mlžnou komoru, která umožňuje pozorovat dráhy elektricky nabitých částic ionizujícího záření, nebo modely reaktorů a kontejnerů na vyhořelé palivo. Výstava je zdarma přístupná studujícím i veřejnosti po celou dobu konání Jaderných dnů.

Záštitu nad Jadernými dny 2024 převzali ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, rektor ZČU Miroslav Lávička a prezident Inženýrské akademie ČR Vojtěch Petráček.

Veškeré informace o Jaderných dnech 2024 a jejich tématech najdou zájemci na webu  www.jadernedny.cz.

Kulaté stoly na mezinárodní konferenci:
Dekarbonizace energetického mixu EU a ČR – 12. 9. od 10:30
- vystoupí Tomáš Ehler, ředitel Odboru jaderné energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Jan Barták, prezident francouzské společnosti NucAdvisor, dále Karel Vinkler, ředitel sekce Strategie ČEPS, generální ředitel Elektrárny Dukovany II Petr Závodský, generální ředitel společnosti ŠKODA JS František Krček nebo provozní a obchodní ředitel Doosan Škoda Power Daniel Procházka

Jaderné zdroje tepla pro dálkové vytápění – 13. 9. od 9:00
- mezi řečníky bude například Jiří Vecka z Teplárenského sdružení ČR nebo Vladimír Wagner z Akademie věd ČR

Galerie


Celouniverzitní

Andrea Čandová

10. 09. 2024