Velké jazykové modely: Revoluce v chatbotech

14 Červen

14. června, 13:30

Univerzitní 22, Plzeň, UV115 + online

Studující Univerzita Zaměstnanci

Oddělení celoživotního a distančního vzdělávání ve spolupráci s pracovní skupinou ZČU pro umělou inteligenci si zve studující i zaměstnané na vzdělávací akci na téma umělé inteligence.

Vstup: zdarma
Určeno pro: zaměstnance i studenty
Kontakt: Helena Hasnedlová, hasnedlh@rek.zcu.cz, +420377 631 910
Více informací na https://czv.zcu.cz/akce/velke-jazykove-modely-revoluce-v-chatbotech/

Pokrok v jazykových modelech pomohl k rozšíření chatbotů. Ti tak dnes umí vést sofistikovanější a smysluplnější konverzace. Tato přednáška se zabývá klíčovými prvky, které jsou základem moderních chatbotů. Chatboti propojují lidský jazyk a strojově čitelná data tím, že transformují text do číselné reprezentacePředtrénované modely (GPT), učené na obrovském množství neoznačených textových dat, poskytují pevný základ pro vývoj chatbotů, učí je zpracovávat složité vzory, gramatiku, kontext a podněty, které řídí jejich reakce. Mechanismy pozornosti a architektura Transformer umožňují provázat slova s jejich kontextem a vytvořit Vektorové prostory, které zachycují sémantiku a vztahy v textech. Tímto mechanismem získáme odpovědi zohledňující kontext a zachycující slovní závislosti. Datové sady diskusí umožňují trénovat chatboty k přesnému plnění explicitních pokynů, čímž zvyšují jejich výkonnost při řešení úkolů. Tyto pokroky posouvají chatboty na novou úroveň schopností a porozumění. Chatboti tak mění způsob komunikace s počítačovými systémy.

Přednáška je určena zájemcům z řad zaměstnanců univerzity i z řad studentů. Během přednášky bude věnován dostatek času případným dotazům účastníků. Na akci je potřeba se předem přihlásit.

Lektor Ing. Miloslav Konopík, Ph.D. (* 1981) pracuje jako akademický pracovník  na katedře informatiky a výpočetní techniky (KIV) a ve výzkumném centru NTIS – Nové technologie pro informační společnost na Západočeské univerzitě v Plzni. Specializuje se na zpracování přirozeného jazyka, konkrétně na sémantickou analýzu. Zaměřuje se na nové způsoby využití technik strojového učení a umělých nuronových sítí ke zlepšení metod pro získání popisu významu zpracovávaných textových dat. Je autorem několika článků ve vědeckých časopisech a řady konferenčních příspěvků. Podle Google scholars byla jeho práce citována více než 600 krát. Vedl 5 grantů a 7 národních a mezinárodních projektů komerčního smluvního výzkumu. Vyučuje kurz zpracování přirozeného jazyka a základní předmět programování (Aplikace datových struktur). Během své kariéry vedl několik Ph.D. studentů a desítky magisterských a bakalářských studentů.

Odbor celoživotního vzdělávání

Helena Hasnedlová

14. 06. 2023, 13:30

03 Květen