Výstava IRON CASTING

05  -  07 Září - Říjen

5. září, 10:00 - 7. října, 18:00

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara - Galerie Inkubátor, Univerzitní 28, Plzeň

Spolupráce Veřejnost Výstava

Výstava IRON CASTING představuje výsledky práce studujících a vyučujících Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (Sutnarka) a jejich kolegů, které vznikly v rámci sympozia Iron Casting a workshopu Experiment litinou.

Vstup: volný, po - pá 10:00 - 18:00

Mezinárodní sympozium Iron Casting pořádá už od roku 2015 katedra sochařství a prostorové tvorby Akademie umění v Banské Bystrici. Sympozium nabízí účastníkům příležitost experimentovat s různými druhy modelů z vosku, polystyrenu, plastelíny nebo sádry, možnost zpracovávat různé nalezené předměty či tvořit pomocí 3D tisku z PLA plastů. Studentské kreativitě v oblasti technologických postupů odpovídá i rozmanitost v rámci konceptu díla a jeho podoby. V září 2023 s litinou v Banské Bystrici pracovaly reprezentantky ateliéru Kov a šperk, vedeném Martinem Vernerem, Josefína Urbánková, Sára Pátová, Namuunaa Ganbaatar a Lucia Gloziková, jejichž díla jsou na výstavě k vidění.

Další vystavovaná díla pocházejí z workshopu Experiment litinou.  Za Sutnarku se jej v dubnu zúčastnil právě Martin Verner, dále Richard Rulf a Adéla Marie Dařbujánová z ateliéru Kov a šperk a Daniel Doležal a Josef Hakl z ateliéru Socha a prostor. Pracovali společně s Miou Čopíkovou z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě a Jakubem Cmarkem z Akademie umění v Banské Bystrici. Pedagogové Jan Krtička a Robert Vlasák z ateliéru Přírodní materiály Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem každoročně na workshopu otevírají studujícím možnosti pracovat s tradičními i netradičními materiály a vyzkoušet si řadu technologických postupů.

Výstava IRON CASTING je přístupná od 5. 9. a bude zakončená 7. 10  v 17 hodin dernisáží, na níž vás srdečně zveme. Komentovanou prohlídku povedou pedagogové Sutnarky a jejich kolegové z ateliéru Přírodní materiály na FUD UJEP a Akademie umění v Bánské Bystřici.

Lenka Thomayer Opatrná

05. 09. 2024, 10:00