Arabfest letos slaví 15 let a v duchu oslav se ponese i jeho program

FF Tisková zpráva Veřejnost

Oslavy budou podtitulem a hlavním tématem programu letošního ročníku ARABFESTU, který se v Plzni uskuteční 8.-13. dubna. Organizátoři připravují zahajovací koncert a film, přednášku na téma oslavy české stopy v Orientu a lidé se seznámí i s různými podobami oslav na Blízkém východě.

Nejen konflikty, ale také rozmanitá kultura – s tímto poselstvím pořádají organizátoři už 15. ARABFEST, který přibližuje blízkovýchodní svět. „Letošní ročník jsme chtěli pojmout opravdu slavnostně a vybrat do programu akce, které přinesou do plzeňského kulturního prostoru kvalitní výběr umělců, tvůrkyň a odborníků z Česka i arabských zemí,“ říká koordinátorka festivalu Michaela Vaňková. Hned první akcí festivalu je v úterý 8. dubna zahajovací koncert v sále Západočeského muzea v Plzni houslisty Milana Al-Ashhaba a klavíristy Adama Skoumala, umělců vynikajícího jména v českém i mezinárodním hudebním světě. Ti mimo jiné zahrají i speciální orientálně laděnou skladbu na téma Pohádek tisíce a jedné noci.

Ve středu 9. dubna převezmou programovou štafetu studující katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU lekcí arabštiny s tematickou slovní zásobou. Hravou a zábavnou formou se tak návštěvníci naučí základním slovíčkům. Čtvrtek 10. dubna bude patřit oslavě českého orientalismu. Přednášku Česká stopa v Orientu si připravili Adéla Macková Jůnová a Libor Jůn z Masarykova ústavu a Orientálního archivu Akademie věd ČR. V pátek 11. dubna pak přijde na řadu promítání libanonského oceňovaného snímku Krabice vzpomínek následovaný debatou s romanistkou Mílou Janišovou z Univerzity Karlovy.

Vrcholem festivalu bude jako každý rok sobota 12. dubna a Velký sobotní program v Papírně. „Půjde o multižánrový festival zahrnující orientální trhy a street food, krátké filmové snímky marockých tvůrců, lekci neverbální komunikace v arabském světě v režii jordánské jazykové školy Ahlan World, literární besedu s překladatelkou Jitkou Jeníkovou a přednášky o oslavách na Blízkém východě v podání arabských účinkujících,“ popisuje sobotní program ředitel ARABFESTU, Daniel Krejčí a dodává: „Chybět nebudou ochutnávky autentické blízkovýchodní kuchyně, workshop pro děti či ukázky orientálních tanců Matahari Group a workshop unikátního stylu Mahraganat egyptského umělce Islama Elarabiho. Bude to zkrátka jedna velká hafla, tedy arabsky oslava.“

Festival zakončí svůj program v neděli 13. dubna Charitativním brunchem na dvorku. Celý výtěžek z dobrovolných příspěvků návštěvníků bude věnován organizaci Pomůžu jak můžu, která podporuje potřebné v Jemenu. Akci podpoří jemenské velvyslanectví, které připraví tradiční kávu a národní jemenský pokrm.

Festival arabské kultury podpořila Západočeská univerzita v Plzni a město Plzeň. Záštitu udělil rektor univerzity Miroslav Lávička. Akci podpořila také Fakulta filozofická a katedra blízkovýchodních studií FF ZČU, Nadace 700 let města Plzně, firma Lavaris a vybrané arabské ambasády.

Veškeré informace k jednotlivým akcím a hostům najdou zájemci na webových stránkách, Facebooku a Instagramu ARABFESTU.

Galerie


Fakulta filozofická

Andrea Čandová, Michaela Vaňková

02. 04. 2025