Letní škola zavedla studenty FEL do kolébky jaderného vzdělávání

Budoucí mladí vědci z České republiky a Slovenska nahlédli do provozů zabývajících se přepracováním jaderného paliva a uskladnění vysoce aktivního odpadu. Prvního ročníku Letní jaderné školy ve Francii se za ZČU zúčastnili studenti energetiky David Mašata a Martin Vinš.

Během akce, jež proběhla ve dnech 18. až 22. září, si účastníci například prohlédli jeden z prvních spuštěných francouzských jaderných reaktorů v Marcoule (grafitem moderovaný, plynem chlazený), provoz závodu na přepracování jaderného paliva a vitrifikaci vysoce aktivního jaderného odpadu v la Hague či nedalekou jadernou elektrárnu Flamanville, kde byl studentům umožněn vstup do druhého bloku a absolvovali zde krátkou prezentaci k právě dokončovanému třetímu bloku. Zajímavostí byla návštěva Mořského světa v Cherbourgu, jejíž součástí byla prohlídka první francouzské jaderné ponorky.

V průběhu celé letní školy nechyběla řada přednášek, jež zakončila prezentace vrcholových představitelů managementu zaměřená na ekonomickou a politickou stránku jaderné energetiky ve Francii i ve světě.

Díky akademickému společenství CENEN, jež se věnuje vzájemné spolupráci v jaderném vzdělávání, se do akce zapojily všechny české a slovenské vysoké školy zabývající se oblastí jaderného inženýrství. Společenství už v minulosti pořádalo jaderné školy v Česku a na Slovensku, nyní přišla na řadu Francie, jež patří mezi největší provozovatele jaderných elektráren v Evropě a druhého největšího provozovatele ve světě.

Letní jadernou školu zde organizoval institut I2EN - International Institute of Nuclear Energy za významné finanční podpory Francouzské ambasády v ČR  a nemalé podpory ÚJV a CV Řež. „Touto aktivitou byli významně podpořeni budoucí mladí vědci v oblasti jaderné energetiky, kteří se mohou stát naší významnou posilou v příštích letech například v rámci řešení projektu CANUT,“ uvedla Jana Jiřičková z katedry elektroenergetiky a ekologie FEL. Cílem projektu CANUT, jenž nyní řeší Západočeská univerzita v Plzni, je znovu posílit oblast jaderného výzkumu v České republice.Fakulta elektrotechnická

Hana PRAŽÁKOVÁ

12.10.17


Jiří Bezděk z Fakulty pedagogické byl jmenován profesorem


Fakulta pedagogická

357

27.06.18


Zveme na čtvrteční koncert letních škol


Ústav jazykové přípravy

31

10.07.18


Na letní škole Homo Economicus poznali studenti vývoj ekonomiky od první republiky po současnost


Fakulta ekonomická

152

16.07.18