Vědci z RICE vyvinuli odlehčenou verzi chytrého hasičského obleku

V Regionálním inovačním centru elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity byl v pátek 15. prosince zakončen projekt vývoje „odlehčeného“ chytrého zásahového oděvu pod označením smartPRO2.

Na něm spolupracovali vědci z RICE se zástupci společností Vochoc a Applycon. Oblek budou nyní testovat hasiči a v průběhu příštího roku by měl být uveden na trh.

Bezpečnostní systém smartPRO2 je jednodušší verzí komplexního chytrého hasičského obleku smartPRO, který zvítězil v konkurenci 54 účastníků evropského tendru Smart@Fire v prosinci loňského roku. Systém smartPRO2 má pět základních funkcí. Měří teplotu na povrchu i uvnitř oděvu a při překročení nastavených teplotních limitů upozorní hasiče LED ukazatelem umístěným na levém rukávu a na hrudi. Dále je vybaven aktivním osvětlením, které si může hasič sám ovládat i během zásahu prostřednictvím tlačítka přímo na oděvu. LED světla slouží jak k tomu, aby byl hasič vidět, tak aby si osvětloval své nejbližší okolí. Osvětlení může pracovat v režimu stálého svícení, blikání nebo výstražného stroboskopického blikání.

Zásahový oblek smartPRO2 je opatřen také záchrannou funkcí nazvanou emergency strip, díky níž může hasič vyslat signál, že je v nebezpečí, a jednoduchým způsobem si přivolá pomoc. „Je to nově navržený systém. Vlastně je to pro hasiče něco jako záchranná brzda. V případě nouze hasič strhne pásek na límci, oblek začne červeně blikat a zároveň se z připojeného mobilního telefonu odešle HELP SMS zpráva a aktuální GPS souřadnice až na tři předvolená telefonní čísla,“ vysvětluje funkci Petr Kašpar z plzeňského výzkumného centra RICE.

Oblek je bezdrátově spojen s chytrým telefonem, kam se prostřednictvím aplikace smartPRO přenáší měřené údaje. Jedním z nich je také záznam trasy hasiče. „Trasování je praktické zejména při venkovních zásazích. Systém zaznamenává dobu trvání zásahu i vzdálenost, kterou hasič urazí. Trasa se i s naměřenými teplotními poměry ukládá a vykresluje do mapy v aplikaci,“ popisuje Jiří Koželuh ze společnosti Vochoc.

Všechna naměřená data se nejen zobrazují a zpracovávají v aplikaci s přehlednou grafikou, ale ukládají se i do tak zvaného blackBOXu, tedy černé skříňky, která funguje i v případě, kdy dojde k přerušení signálu mezi oblekem a mobilním telefonem. Data se pak dají kdykoliv stáhnout a analyzovat.

Hasičský oděv s bezpečnostním systémem smartPRO2 už firma Vochoc představila na veletrhu Florian v Drážďanech a v polovině října také na prestižním evropském veletrhu A+A v Düsseldorfu. Podle Jiřího Koželuha z firmy Vochoc vzbudil v obou případech mimořádnou pozornost jak mezi obchodníky, tak zejména u samotných hasičů. Vzhledem ke kompaktní funkcionalitě systému smartPRO2, zajímavé ceně a zájmu potencionálních uživatelů počítají zástupci firmy Vochoc s jeho uvedením na trh v průběhu příštího roku. V následujících měsících projde tento chytrý zásahový oblek ještě komplexním testováním.

Galerie


Fakulta elektrotechnická

Šárka Stará

01.01.18


Fakulta pedagogická získala nového partnera


Fakulta pedagogická

179

10.10.18


Univerzita vysadí Strom svobody


Fakulta filozofická

161

19.10.18


Úspěšní absolventi ZČU v německých firmách - 2. díl


Fakulta strojní

201

15.10.18