Plzeňská filharmonie spolu s Ústavem pro studium totalitních režimů vystoupí na Sutnarce

Komponovaný večer věnovaný únoru 1948 zahájí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara seriál oslav věnovaný stému výročí vzniku republiky.

Jeho cílem je připomenout hostům i široké veřejnosti důležité milníky, kterými republika v průběhu svého trvání prošla. Některá se těší radostným oslavám, za jinými by se veřejnost raději neohlížela.

První setkání, které nese název Tvůrčí ohlédnutí za únorem 1948 aneb čelem k masám, proběhne v úterý 27. února. Jeho tématem je vliv politického převratu v roce 1948 na kulturu, konkrétně klasickou hudbu. Vstupenky jsou již v prodeji.

Díky instalaci, již z děl studentů všech ateliérů školy koncipoval Jiří Beránek, vedoucí ateliéru Socha a prostor, se budova a její okolí promění v nezapomenutelné a mimořádně působivé memento. „Je zcela určitě dobré, připomínat si i neslavná období minulosti. Únor 1948 je dokonalým příkladem toho, jak rychle je možné ztratit čerstvě nabytou svobodu,“ říká Beránek, který je pamětníkem sedmdesátých let, kdy byla jeho umělecká tvorba omezena řadou zákazů. Zkušenost je nepřenositelná suchým výčtem faktů, obtížně přenositelná vyprávěním a působivě přenositelná uměleckou metaforou.

V těchto kulisách zazní v podání Plzeňské filharmonie díla autorů poplatných režimu v roce 1948, skladatelů, kteří pokračovali ve své tvorbě mimo tzv. oficiální linii, i těch, kteří byli takzvaně na indexu. Program připomene významné umělce, kteří odešli do exilu (Rafael Kubelík, Rudolf Firkušný či František Smetana). Zazní kompozice významných českých autorů té doby, například Bohuslava Martinů, Miloslava Kabeláče či Klementa Slavického. Interpretována bude i hudba Radima Drejsla, autora budovatelských písní Rozkvetlý den či Píseň o Stalinovi, nebo Jana Seidela, který složil píseň Kupředu, zpátky ani krok!

Hudební produkci doplní videomappingová projekce Jana Morávka, vedoucího ateliéru Multimédia, a orámují vstupy pracovníků Ústavu pro studium totalitních režimů, kteří seznámí posluchače s podstatnými fakty i kontexty vážícími se k tomuto období.

Vstupenky na hudebně-literární pořad za 290 korun zakoupíte prostřednictvím portálu Plzeňská vstupenka.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Jindřich Lukavský, Hana Pražáková

29. 01. 2018


Nekvalifikovaní pedagogičtí pracovníci se mohou hlásit ke studiu

Další vzdělávání Tisková zpráva Univerzita

Fakulta pedagogická

27. 06. 2019

Prestižní Cenu Jacquese Derridy získal už druhý zaměstnanec Fakulty filozofické

Tisková zpráva Úspěchy Zaměstnanci

Fakulta filozofická

01. 07. 2019

Katedra hudební výchovy a kultury nově nabídne doktorské studium

Studenti Studium Univerzita

Fakulta pedagogická

04. 07. 2019