Noc s Andersenem 2018 aneb Univerzitní knihovna nejen pro studenty a akademiky

Již potřetí uspořádala Univerzitní knihovna ZČU v Plzni oblíbenou akci pro děti Noc s Andersenem. Přespat do nevšedního prostředí Knihovny Bory přišlo v pátek 23. března 29 dětí zaměstnanců univerzity ve věku od 6 do 12 let.

Akce se koná v knihovnách po celé republice již od roku 2000, a to u příležitosti Mezinárodního dne dětské knihy a výročí narození spisovatele H. Ch. Andersena. Letošní ročník byl zaměřen na knihu Josefa Čapka Povídaní o pejskovi a kočičce.

Prvním bodem programu v naší knihovně byla návštěva zástupců organizace Pomocné tlapky. Ti sice nepřivedli kočičku, zato pejsky hned dva – černého Wiliho a světlou Betynku. Společně předvedli, co všechno asistenční psi umějí a jak pomáhají postiženým lidem. Čapkova kniha inspirovala i k dalším aktivitám - děti na toto téma soutěžily, luštily křížovky a řešily různé kvízy, hledaly dešťovky a vařily „dort“ – tedy večeři, kterou na závěr společně snědly.

Doplněním programu byla návštěva Fakulty elektrotechnické, kde si děti vyzkoušely chytrý zásahový oblek a rukavice pro hasiče. V další části si naprogramovaly robota tak, aby projel jimi zvolenou trasu. Třetí seznámení bylo s výrobou elektrické energie. Děti šlapáním na kole zjišťovaly, kolik sil potřebují k rozsvícení žárovek.

Kolem druhé hodiny ranní se děti zklidnily a pomalu uspaly hádáním názvů písniček z filmových a televizních pohádek. Až poté zalehly do spacáků ke krátkému spánku mezi regály . Ráno ještě stihly snídani a předání diplomů. Mnohým z nich se ani po příchodu rodičů nechtělo domů. Fotografie z akce naleznete na Facebooku knihovny.

Poděkování za vydařenou akci patří nejen zaměstnancům knihovny, ale také kolegům z Fakulty elektrotechnické, jmenovitě Tomáši Blechovi, Bohumilu Skalovi a Petru Weissarovi, kteří se dětem věnovali.

Univerzitní knihovna

Jakub Pokorný

Miroslav Holeček byl opět zvolen kandidátem na rektora ZČU

Tisková zpráva Univerzita Zaměstnanci

28. 11. 2018

International Day 2018 je tady!

Festival Konference Studium

Zahraniční vztahy