Na ZČU začaly Jaderné dny. Diskutovat se bude o budoucnosti jaderné energetiky

Již poosmé se letos v Plzni koná akce nazvaná Jaderné dny. Ve dnech od 19. dubna do 23. května ji v prostorách Fakulty strojní ZČU v Plzni pořádají společně ŠKODA JS a.s., Západočeská univerzita a CENEN (Czech Nuclear Education Network).
Jedná se o výstavu doplněnou přednáškami, které mají za cíl přiblížit oblast využití jaderné energie zejména studentům středních a vysokých škol.

Akce chce mladým lidem pomoci najít odpovědi na otázky typu Jaké jsou energetické problémy současnosti? Jak funguje jaderný reaktor? Je jaderná energie bezpečná? Ekologická? Užitečná?“ Vystaveny zde jsou jak modely různých jaderných zařízení, tak i skutečná zařízení či jejich části a přístroje spojené s využitím jaderné energie. K vidění je mimo jiné maketa palivové kazety reaktoru VVER 1000, jaké pracují například v Temelíně, modely reaktorů a kontejnerů na použité palivo, stejně jako model hlubinného úložiště a mnoho dalších exponátů.

Součástí programu Jaderných dnů jsou v letošním ročníku také různé semináře. V první den akce se za účasti vládního zmocněnce Jána Štullera, vedení ŠKODA JS a ZČU a dalších odborníků uskutečnil seminář s panelovou diskusí na téma Budoucnost jaderné energetiky a technické vzdělávání v ČR.

Zajímavý bude jistě i seminář Nové projekty pro nové bloky, který proběhne ve středu 25. dubna. Je určený studentům vysokých škol a odborné veřejnosti, podobně jako další semináře, které budou po dobu konání Jaderných dnů probíhat vždy ve středu odpoledne. K účasti byli pozváni zájemci o výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR, svou účast potvrdili zástupci ATMEA (francouzsko-japonské konsorcium), KHNP (Jižní Korea) nebo ROSATOM (Rusko).

Samozřejmými účastníky a návštěvníky akce jsou vždy studenti ZČU i dalších vysokých škol. ŠKODA JS již řadu let spolupracuje nejen s Fakultou strojní ZČU a její katedrou energetických strojů a zařízení. Klíčovou součástí programu jsou ovšem i přednášky pro studenty středních škol, zvláště technických oborů a gymnázií. Konat se budou od 25. dubna do 23. května každou středu dopoledne. Pro studenty bude jistě zajímavé podívat se na univerzitní půdu, kam možná bude směřovat jejich další studium. Jedním ze záměrů pořadatelů je prohloubit a vyvolat v nich zájem o studium technických oborů.

„Západočeská univerzita je jedna z mála univerzit v České republice, která připravuje odborníky pro jadernou energetiku. Jaderné dny, které se už podruhé konají přímo na Fakultě strojní, jsou ideální příležitostí, jak na té nejvyšší úrovni přiblížit aktuální dění v této oblasti studentům vysokých i středních škol,“
uvedl rektor ZČU Miroslav Holeček.

Předseda představenstva a generální ředitel společnosti ŠKODA JS Vladimír Poklop k tomu uvedl: V naší společnosti vycházíme ze zkušenosti, že čím dříve dokážeme potenciální budoucí spolupracovníky oslovit a začneme s nimi pracovat, tím rychlejší, kratší a efektivnější je pak proces jejich začleňování do praxe ve firmě. Dlouhodobě spolupracujeme s dvěma klíčovými VŠ v oboru, s Fakultou strojní Západočeské univerzity v Plzni a Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT. Nepodílíme se však jen na přípravě vysokoškoláků, již před lety navázala ŠKODA JS úspěšnou spolupráci se Střední průmyslovou školou strojní a odborným učilištěm, odkud přichází do pracovního poměru nejen např. technologové, strojírenští technici, kontroloři apod., ale také obráběči kovů, zámečníci atd. Stáli jsme u zrodu Jaderných dnů a jsme hrdi, že se na nich můžeme podílet i letos.“

Na dopolední středeční přednášky pro studenty středních škol vždy navazují soutěže, jejichž vítězové vyhrávají tablet. V soutěži studenti projevují velkou snahu a především její praktická část je vždy velmi pohltí.

Veškeré informace najdou zájemci na webových stránkách Jaderných dnů.


Témata přednášek a soutěží pro střední školy v letošním roce jsou:

25. 4. Žijeme v poli záření

2. 5. Od přírodního jaderného reaktoru k jaderné energetice

9. 5. Mýty a fakta o jádru + Fukušima 7 let poté

16. 5. Energetický mix a role jaderné energetiky

23. 5. Životní prostředí a radioaktivní odpady

Galerie


Fakulta strojní

Šárka Stará

19. 04. 18


V Bitvě o Plzeň letos zvítězila Lékařská fakulta

Sport Studenti Veřejnost

Celouniverzitní

30. 11. 2018

Studenti získali mezinárodní certifikát i nové zážitky a zkušenosti

Spolupráce Studenti Studium

Fakulta ekonomická

30. 11. 2018

Výroční zasedání Sportovního programu ZČU Western Stars uzavře rok 2018

Sport Studenti Veřejnost

Fakulta pedagogická

09. 12. 2018