Připomeňte si geniálního vědce Stephena Hawkinga

Přednášku s názvem HawKing: Stručná historie života a díla pronese ve středu 16. května Jan Slavík z katedry fyziky Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni, který zde mimo jiné vyučuje také předmět věnovaný obecné teorii relativity.

Stephen Hawking, který zemřel ve věku 76 let letos v březnu, byl považován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina. Svými poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách výrazně přispěl k rozvoji lidského poznání. Své znalosti předával i široké veřejnosti, vysoce ceněná je především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času, na níž odkazuje i název přednášky.

Ta se bude věnovat nejen fyzikově díle, ale také jeho životu – studentským létům, jeho manželství s Jane Wilde a v neposlední řadě také onemocnění ALS (amyotrofická laterální skleróza), jež napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla.

Polopopulární přednáška proběhne od 15 hodin v budově Fakulty aplikovaných věd v posluchárně US 217.

Fakulta aplikovaných věd

Hana PRAŽÁKOVÁ